Eğitim-Bir-Sen'den Harran'daki Darp Olayına Sert Tepki

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bir okulda düzenlenen İstanbul'un fethi programında sunuculuk yapan okul müdürünün Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz'un adını protokolde anmaması sonrası belediye başkanının yakınları tarafından darp edilmesi protesto edildi.

Eğitim-Bir-Sen'den Harran'daki Darp Olayına Sert Tepki

Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bir okulda düzenlenen İstanbul'un fethi programında sunuculuk yapan okul müdürünün Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz'un adını protokolde anmaması sonrası belediye başkanının yakınları tarafından darp edilmesi protesto edildi.

Basının Karşısına çıkan Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa şube başkanı İbrahim Coşkun, darp olayı ile ilgili sert tepki gösterdi. 

Coşkun; Eğitimcilerimizin hedef gösterilmesi, darp edilmesine karşı ciddi ve caydırıcı bir cezanın olmaması daha büyük olaylara ve infiale yol açacaktır.

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa şube başkanı İbrahim Coşkun'un basın toplantısından satır başları

Gün geçmiyor ki eğitim camiasına yapılan yeni bir şiddet haberi almayalım. Tek görevi geleceğimizin mimarı olacak çocuklarımıza hizmet etmek olan eğitim camiasının, neredeyse sistematik hale gelen darp olayları karşısında dişe dokunur bir yasal düzenlemenin yapılmaması yüreğimizi kanatmaya devam etmektedir.

Eğitim camiasına yönelen şiddetin şüpheli tarafında olanlar bazen bir öğrenci, bazen bir veli, nadiren de olsa makam sahipleri olabilmektedir.

Ne yazık ki, dün Harran ilçemizin bir okulunda yaşanan şiddet hadisesi hafızalardan kolay kolay silinmeyecek bir mahiyete sahiptir.

İstanbul’un Fethi programına davetli olarak katılan protokol üyelerine hitap ederken konuşmacının selamlama arasında Harran Belediye Başkanını unutarak konuşmaya başlaması krize sebep olmuştur.

Unutulmuş ve Özür Dilenmiş

Resmi kurumlarda yapılan programlara katılan protokol sahiplerinin makamlarının gereği olarak karşılanması, yer verilmesi ve selamlanması beklenen bir durumdur.

Ancak, bir protokol sahibinin gereği gibi karşılanıp yer gösterildikten sonra selamlama esnasında unutulması ve sonrasında özür dilenmesi hoşgörü ile karşılanıp müsamaha sınırları içerisinde kapanacak bir konudur.

Üzülerek ifade etmeliyim ki, bu andan itibaren yaşananların hiçbir şekilde izahı yoktur.

Program sonrasında, başlayan arbede de okul müdürü ve arbedeyi önlemeye çalışan İlçe Milli Eğitim Müdürü Harran Belediye Başkanı’nın yanındakiler tarafından darp edilmişlerdir.

Bugüne kadar öğrencileri ve velileri tarafından darp edilen, yaralanan ve ne yazık ki öldürülen öğretmene şiddet vakalarına Harran ilçemiz makam sahiplerinin gölgesi altında olanların saldırısıyla şahitlik yapmak durumunda kalmıştır.

Bilinmelidir ki, hiçbir makam sahibi, bulunduğu makamın sağladığı kamu gücünü vatandaşına karşı kullanma serbestisine sahip değildir.

Ülkemizin tarihin en önemli cenderelerinden geçtiği bir dönemde, tüm kurumlarıyla kenetlenerek bu cendereden çıkılması gereken bir ortamda kurumların karşı karşıya gelmeleri ancak düşman sevindirir.

 

Kadim Kodlarıyla Gündeme Gelmesi Gereken Harran Şiddet Olayları İle Anılmamalı

İstanbul’un Fethi gibi İslam tarihi açısından muazzam öneme sahip olan bir fethin, ilim ve irfan bakiyesiyle tüm dünyaca tanınan Harran ilçemizde kutlama programı yapılması takdire şayandır.

Böylesi bir programı, o programı düzenleyen okul müdürüne saldırı ve darp ile neticelendirmenin izahı mümkün değildir.

Kadim kodlarıyla gündeme gelmesi gereken Harran ilçemizin, saldırı ve darp ile anılması acı vericidir.

Elim hadisenin ardından Şanlıurfa Valiliği tarafından olayın ön incelemenin yapılması için bir Vali Yardımcısının görevlendirilmiş olması sevindiricidir.

Ancak, ifadesi alınan kamu personelinin özgür iradeleriyle fikirlerini yansıtabilecekleri bir ortamın oluşturulması adaletin tecellisi hususunda oldukça önemlidir.

Bu manada Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şubesi olarak, konunun her aşamasında takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyorum.