E-Ticaret Zirvesinde Perakende Satış ve İş Modelleri ile Değişim Süreci

Gelişen teknoloji ile birlikte E-Ticaret gelişmeleri Uludağ Ekonomi Zirvesinde masaya yatırıldı, Katılımcılar dijital pazarlama konularını masaya yatırdı geliştirme konularında işbirliğine nasıl gidilmesi gerektiğini konuştu

E-Ticaret Zirvesinde Perakende Satış ve İş Modelleri ile Değişim Süreci

Gelişen teknoloji ile birlikte E-Ticaret gelişmeleri Uludağ Ekonomi Zirvesinde masaya yatırıldı, Katılımcılar dijital pazarlama konularını masaya yatırdı geliştirme konularında işbirliğine nasıl gidilmesi gerektiğini konuştu

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin ikinci gününde moderatörlüğünü Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin'in yaptığı "Değişim Döneminde Perakende" panelinde Migros CEO'su Özgür Tort, Roman Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Suzan Toplusoy, Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Levent Erden birer konuşma yaptı.

İlk konuşmacı Migros CEO'su Özgür Tort, şirket yöneticilerinin kendilerini ilgilendiren verilere anlık olarak ulaşmasını sağlayan bir altyapı kurduklarını belirterek tedarikçilerle de bu verileri tam detaylarıyla paylaştıklarını söyledi.

 

Fiziki Perakendeciler Açısından Müşteri Deneyiminin Çok Önemli

Müşteriler için de yenilikler getirdiklerini belirten Tort "M-kolay" adlı mobil uygulamayla müşterilerin ürünlerle ilgili bilgilere ulaşabildiklerini ifade etti. Fiziki perakendeciler açısından müşteri deneyiminin çok önemli olduğunu söyleyen Tort, hızlı alışveriş ve uygun fiyatla bu deneyimin tamamlandığını belirtti.

Türkiye'de 2100 mağazaları olduğunu aktaran Tort, bu sayede dijital alışverişlerde yüzde 65 oranında aynı gün teslimat gerçekleştirdiklerini anlattı. Dijital ve fiziki mağazacılığın iç içe geçtiğini belirten Tort, her iki kanalı da kullanan müşterilerin en çok alışveriş yapan, en etkin müşteriler olduğunu söyledi.

 

Vitrin Olarak Görüp, Online Olarak Destekliyoruz


Roman Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Suzan Toplusoy ise markanın kreatif direktörlüğünü de yaptığını belirterek, ürün ile tüketici arasındaki diyaloğun çok önemli olduğunu anlattı ve "Klasik mağaza anlayışından çıkıp insanlara farklı deneyimler oluşturacak mağazalar oluşturmamız lazım" diye konuştu.

2018'de kriz olmasına rağmen yüzde 40 büyüme yakaladıklarını söyleyen Toplusoy ayrıca, Valikonağı Caddesi'nde 650 metrekarelik sanat ve tasarım odaklı bir mağaza açacaklarının bilgisini verdi.

Müşterilerin alışveriş yolculuğunu farklı kanallardan götürdüğünü söyleyen Toplusoy, "Müşterilerin online mağazadan beğenip mağazadan satın alma oranları yüksek" diye konuştu. Toplusoy, "Mağazaları vitrin olarak görüp online olarak da destekliyoruz" dedi.

 

Slovenya, Irak ve Cezayir'de Yeni Mağaza Açacak


Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu ise "2018'de büyük bir karamsarlık vardı ama şimdi hepsini atlatıyoruz" diyerek, yurt dışına açılmaktan büyük memnuniyet duyduklarını aktardı ve özellikle Londra'da büyüdüklerini ifade etti.

Bu yıl yurt dışında daha da büyüyeceklerini söyleyen Kavukçu, "Slovenya'da, Irak'ta ve Cezayir'de yeni mağazalar açacağız ve böylece bulunduğumuz ülke sayısını 28'e çıkaracağız" açıklamasını yaptı.

 

Zaman ve Tatmin Optimizasyonuna Çalışıyoruz


Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Levent Erden de, teknoloji sayesinde hayatın çok hızlandığını ancak insanların bu hıza dayanıklılık konusunda zayıf kaldıklarını aktardı. Hayat koşuşturması içinde herkesin zaman ve tatmin optimizasyonu yapmaya çalıştığını belirterek, "Veriler bize çok şey söylüyor ama bu verilere göre karar vermek çok önemli" diye konuştu.

Aracıların ortadan kalktığı bir çağda insanların beklentilerini daha iyi anlamanın ön plana çıktığını ifade eden Erden, "Perakende sektöründe de şirketlerin kendilerini platformlardan iş yapmak üzerine formatlamaları gerekiyor" diye konuştu. Erden verileri kullanarak bireyi tanıma sürecinin iş yapış tarzlarını değiştireceğini söyledi.