Duyguları ve Kalbi Olan 10 Hayvan

Hayvan dünyası bir sürü sürpriz! Onların gerçeklerini ve sırlarını duymak merak edilecektir. Hayvan kalbi her zaman bilimde bir tartışma konusudur. Bilmediğimiz hayvan kalpleriyle ilgili bazı şaşırtıcı gerçekler var. Kalplerinin ilk on şaşırtıcı özelliği burada listelenmiştir.

1. Peri sineği ( Fairyfly ) 

Peri sineği ( Fairyfly ) 
Peri sineği ( Fairyfly ) 

Peri sinekleri en küçük uçan böcekcillerden olan minik eşekarısıdır. Genel olarak dünyadaki tropik bölgelerde bulunurlar. Küçük ölçekli sinekler çok kısa bir ömrüne sahiptir. Bu küçük yaban peri sineğinin birincil özelliği, vücutlarında küçük bir kalbe sahip olmalarıdır. Dünyadaki tüm canlıların en küçük kalbidir .

Bu perinin kalbini görmek için mikroskoplar kullanılır . Bu minik kalp insan gibi kaslı değil. Böceğin arkasında dar bir tüp bulunur. Kanın kafaya doğru sıyrılmasına yardımcı olur. Böylece bu küçük kalp açık sistemde sıvı dolaşımını da sağlar. Damarlar veya atardamarlar, peri sineklerinin kalbinde bulunmaz. Dünyanın en küçük kalpli sineği genellikle sadece 0.139 ila 0.55 mm arasında değişmektedir .

Metalik olmayan siyah, kahverengi veya sarı renkte bir gövdeye sahipler. Kafalarda bulunan H şekilli desenler, onları diğer serilerden benzersiz şekilde ayırt eder. Bu sineklerin bir türü, yaklaşık 15 gün boyunca su altında yaşar. Sudan çıkmak için kırılan ağaçların gövdelerine tırmanırlar. Bu türlerin toplanması zor olduğundan, onlar hakkında hala daha fazla bilgi bulunmuyor. Yine de minik bedenleri ve küçük kalpleri bizi hep şaşırtıyor!

2. Köpek ( dog )

Köpek ( dog )
Köpek ( dog )

İnsanların büyük bir kısmı köpekleri evcil hayvan olarak sever ve evcilleştirir. Ama hiç evcil hayvanınızın kalbi hakkında düşündünüz mü? Ne kadar büyük olurdu? Köpeklerle ilgili şaşırtıcı gerçek, kalbin vücut kütle oranını koruduklarıdır. Bir köpeğin kalbi bazen piyano kadar büyük veya mikroskobik olamayacak kadar küçük olabilir .

İnsan kalbi gibi, görünüşleri etkileyici değildir. Kahverengimsi bir renge sahip ve göğüs kafesinin içine yerleştirilmiştir. Köpeklerin kalbi yumurta şeklinde bir kastır. Bu işkolik organ, yaklaşık 4000 litre köpeğin kanını pompalar. Dinlendiğinde bile, dakikada 70-120 kere atar . Günlük yaklaşık 144.000 kez atar.

İnsanların aksine, bu dört odacıklı kalp, arter ile ilgili sorunlardan arındırılmıştır. Bununla birlikte, zayıf kapaklardan dolayı kalp yetmezliğinden de muzdariptirler. Kalp boyutunun oranı ve yüksek atış hızları abartılı gelebilir. Ama bu sevimli evcil hayvanınızın bir gerçeği. Köpeğin cinsi ne olursa olsun, beden oranını analiz ederek kalbinin boyutunu tahmin edebilirsiniz. Hayatlarının bu aktif makineleri hayatta kalmak için tam enerjide durmadan çalışır. Bu küçük efendi sayesinde, yoldaşımızı daima enerjik tutmak için.

3. Çita ( Cheetah )

Çita ( Cheetah )
Çita ( Cheetah )

Çita, dünyadaki en hızlı hayvan olarak kabul edilen eşsiz kedidir. Afrika bölgelerinde ve İran'da ortaya çıkıyorlar. Hayvanın kritik özelliği, kalbinin birkaç saniyede 250 atıma kadar atmasıdır . Hayvanın ayrıca ince gövdesi, benekli ceket ve küçük yuvarlak baş gibi zengin özellikleri vardır. 70 ila 90 cm yüksekliğe kadar ulaşabilir.

Bu hız kralları saatte 112 km hıza ulaşabiliyorlar. Ortalama hızları saatte yaklaşık 64 km'dir. Bu hız avlarını hızlı bir şekilde yakalamalarına yardımcı olur. Evrendeki hızın markası, çitalar, üç saniyede yaklaşık 60 km yol kat edebilir. Bütün bunlar bedenlerinin güç kaynağı ile gerçekleşiyor. Evet, hayvanın olağanüstü kalbi, kalbe daha yüksek bir seviyede kan pompalar.

Uzun ve esnek kuyrukları, çalıştıklarında yön değiştirmeye yardımcı olur. Dakikada 170 atım kapsadığında, tükenecekler ve soğuması ve dinlenmesi gerekiyor. Bu hayvanlar, özellikle ana çita her zaman korkusuz ve kurnazdır. Erkek çitalar sosyaldir ve çoğu zaman koalisyon denilen küçük gruplar halinde geçirirler.

4. Sinek Kuşu ( Hummingbird )

Sinek Kuşu ( Hummingbird )
Sinek Kuşu ( Hummingbird )

Sinek kuşları, kuş ailesinin en küçüğüdür. Onlar Amerika’ya özgü. Bu minik kuşlar 7,5 ila 13 cm uzunluğundadır ve sadece 2,0 gram ağırlığındadır. Bu ismi, yaratılan uğultu sesinden aldılar. Kanatlarının dayak sesi yüzünden geldi.

Kuşun kalbini mırıldanmanın ilginç gerçeği, dakikada 1000 atıma kadar uçabilmesidir . Kuşlar saniyede on beş kez çırparlar. İnsan gözü yalnızca bulanıklığı görebilecektir. Daha hızlı kanat hızı, daha hızlı kalp tarafından sunulur. Bu türlerin arasında, mavi boğazlı sinek kuşu saniyede 21 atım atar. Verimlilik bu kuşların kaslarına yeterli miktarda oksijen almalarına yardımcı olur.

Bu kuşların üst hızları saniyede 15 metre . Bazı türler saniyede 22 metre hızla dalabilir. Uğultu yapan kuşun beyni, toplam vücut ağırlığının% 4.2'sine sahiptir. İkinci en büyük kuş ailesi böylece küçük bedenleri hakkında sayısız özelliğe sahiptir. Bu kuşların ortalama ömrü yaklaşık beş yıldır. Destekleyici kalpleri aynı zamanda daha yüksek hızlarda uçmalarını mümkün kılar. Göç sırasında, yılda iki kez 2000 milden fazla seyahat edebilirler. 

5. Zürafa ( Giraffe )

Zürafa ( Giraffe )
Zürafa ( Giraffe )

Zürafa, evrenin en uzun yaşayan karasal hayvanıdır. Uzun boyunlu, uzun bacaklı ve desenler gibi farklı özel karakterlere sahiptir. Güney Afrikalılar ve Somali bölgelerinde bulundu. Bu en uzun hayvanın kalbi bazı şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Yerçekimi, zürafaların en büyük düşmanıdır.

Hayvanın kafaya yürek pompalanması her zaman büyük bir dikkat konusudur. Zürafanın kalbinin yapısı tüm ihtiyaçlarını desteklemek için iyi organize edilmiştir . Büyük ve diğer memelilere göre daha ağır. Sol ventrikül duvarları 7 cm kalınlığında ve bir saniyede üç kez yendi.

Zürafanın kalbinin en önemli gerçeği , hayvanların kafalarını kaldırırken bayılmalarını engelleyen daha yüksek kan basıncına sahip olmasıdır. Ayrıca kanın yerçekimine karşı büyük gövdeden geçmesini sağlar. Kan basıncı, arterlerin kana kafaya ulaşmasını sağlar. Valfler organların, özellikle beyinin hasar görmesini önler.

Bacakların etrafındaki zürafanın derisi yeterince kalın ve gergindir. Yerçekimine karşı basıncı korumaya yardımcı olur. İlginçtir ki, zürafanın vücudundaki kan akışı prensibi pilot kıyafetler gibi birçok icatın temelidir. Böylece, zürafanın güçlü kalbi, onların yerçekimini bozmalarını ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlar.

6. Mavi balina ( Blue whale )

Mavi balina ( Blue whale )
Mavi balina ( Blue whale )

Mavimsi gri renkli gövdeli deniz memelileri geliyor. Maksimum kayıt ağırlığı 173 ton olan dev hayvan, kalp gerçekleriyle de bilinmektedir. Şimdiye kadar kocaman bir kalple bilinen en büyük hayvan olduğuna inanılıyor. Mavi balinanın kalbi bile kompakt bir arabanın boyutunu andırıyor .
Bu büyük hayvanın arterleri de daha büyük olanlardır. Büyük atardamarlar kalbin içinden ana organlara kan pompalar. Arterler yeterli öylesine büyüktür; insanlar bile onlardan yüzebilirler . Kalbin aortu yaklaşık 9 inç.

Şaşırtıcı bir başka gerçek, bu hayvanın kalp atışının iki mil mesafeden duyulabilmesidir. Kalpleri dakikada 8-10 atar. Mavi balinanın kalbinin ağırlığı 1300 lbs'den fazla. Royal Ontario Müzesi'nden bir bilim adamı korumak için mavi balina armağanı sandığı kurtardı. Raporlara göre, kalbini vücudundan çıkarmak önemli bir görevdi.

Ortalama mavi balinanın kalbinin büyüklüğü 180 kilogramdı. Hayvanın kalbi, atım başına 150 litre kan pompalama yeteneğine sahiptir. Böylece mavi balinanın büyük kalbi, bu dev hayvanın güç almasına ve ayrıca vücutta yeterli kan dolaşımına sahip olmasına yardımcı olur.

7. Ahtapot ( Octopus ) 

Ahtapot ( Octopus ) 
Ahtapot ( Octopus ) 

Hiç üç kalbi olan bir hayvan duydunuz mu? Evet, deniz dünyasında ahtapot bu harikayı tutar. Vücuda bağlı sekiz bacaklı yumuşakçalar ile yumuşak gövdeli hayvanlardır. Yumuşak gövdeleri boyutunu değiştirebilir. Onları küçük açıklıklar boyunca seyahat edebiliyor. Yüzerken, eklerini arkalarında tutarlar.

Ahtapot, karmaşık bir sinir sistemi ve mükemmel bir manzara yakaladı. Şimdi en çekici parçalar geliyor. Üç kalpten ikisi, solungaçlarına kan pompalamak için ayrılmış . Diğeri vücudun tüm bölgesini ilgilendirir.

Ahtapot kanının rengi mavidir. Çünkü insan kanındaki hemoglobinden farklı olarak kanda hemosiyanin denilen bakırca zengin bir proteine ​​sahipler. Bu protein kanın oksijen taşıma görevlerine yardımcı olur ve ayrıca denizin düşük oksijenli ortamlarında daha faydalıdır.

Ahtapot yeraltında sürünerek daha fazla zaman geçirir. Bunun nedeni kalbin güçlenmesinde vücut lastiklerinin daha çabuk bitmesidir. Böylece deniz dibi ve mercan resiflerinin bölgelerini taramaya tercih ederler. Böylece masalların deniz canavarı ahtapotlar bizi kalp sayısında ve çeşitli benzersiz özelliklerinde şaşırtıyor .

8. Ahşap Kurbağa ( Wood Frog )

Ahşap Kurbağa ( Wood Frog )
Ahşap Kurbağa ( Wood Frog )

Tahta kurbağalar bir tür kutup yaratıklarıdır. Kuzey Kutbu bölgesinde her zaman özeldirler çünkü daha soğuk bir iklimde donma kabiliyetine sahiptirler. Kış mevsiminde odun donuyor. Şaşırtıcı gerçek şu ki, o zaman kalpleri atıyor .

O zaman ne olacak? Endişeye gerek yok, bölgede sıcaklık yükseldiğinde donmuş bir durumdan uyanıyorlar ve kalp yeniden başlıyor . O zaman taze ve yeni hissediyorlar. Tahta kurbağasının bu özel uyarlamasının arkasında yatan bir gizem. Bilim adamları da bu özelliğe çok ilgi duyuyorlar ve gizemi açmak için çok çalışıyorlar.

Ayılar gibi bazı organizmalar kış uykusundayken kalplerini yavaşlatır. Ancak tahta kurbağa, kalbi durdurabilecek tek hayvan kategorisidir. Kurbağa gövdesindeki belirli tür solütler, donmuş süre boyunca metalik aktiviteleri durdurur. Ayrıca, vücuttaki sıvının katılaşmasını ve organların zarar görmesini engellemesini sağlar.

Bu nedenin nedeninin icat edilmesinin kalbin donmasını ve aynı şekilde taşınmasını sağlayarak insan kalp nakli sürecinde değişiklik yapacağına inanmaktadır. Böylece tahta kurbağanın kalbi yeniden başlar ve daha serin zamanlarda donar.

9. Zebra balığı ( Zebrafish )

Zebra balığı ( Zebrafish )
Zebra balığı ( Zebrafish )

Kalp için canlandırıcı bir kapasiteye sahip olmak ister misiniz ? Oldukça iyi bir fikir geliyor? Zebra balığı bu kapasiteye sahiptir. Güney Asya’ya özgüdürler. Rejeneratif yeteneği, birçok bilim insanının kritik bir dönüm noktası olmuştur.

Zebra balığı, insan kalbine kıyasla yarı sayıda odaya sahiptir . Fakat işlerinde insanlarla benzerlik gösterirler. Zebra balığı kalbi tüm hayati organlara oksijen bakımından zengin kan verir. Oksijen solungaçlardan yapılır, akciğerlerden değil. Raporlar, bu tür bir balığın kalp dokusunu yeniden oluşturma kapasitesine sahip olduğunu söylüyor.

Kalp dokuları birkaç ay içinde yenilenir. Bu omurgalılar, aynı zamanda insanlar gibi bir omurga, beyin ve omurilik koduna sahiptir. Bunun dışında karaciğer, kalp, pankreas, böbrekler ve kemikler de var. Yaygın olarak bu araştırma laboratuvarlarında insanlara benzerlik çalışmaları yaptılar.

Organizmanın kalbi düzensiz attığında, kalp şampiyonunda kan pıhtılaşması olasılığı yüksektir. Bu balıklarda şimdi binlerce ilaç test edildi. Bu, bazı yerel gruplarla benzerlikten kaynaklanmaktadır. Böylece, bilim dünyası bunun altındaki kesin nedeni bulmak için çabalıyor.

10. Cüce Fare ( Dwarf mouse ) 

Cüce Fare (  Dwarf mouse ) 
Cüce Fare ( Dwarf mouse ) 

Cüce fare, hızlı kalp atışı oranına sahip küçük bir memelidir. Dünyadaki en küçük ikinci memeliler. Genel olarak, hayvan küçükse, kalp atışı hızlı olacaktır. İrlanda’da yaşarlar. Ayrıca Alaska, Kanada ve ABD bölgelerinde de yşadıkları biliniyor.

Cüce sivri farenin kalp atış hızı dakikada 1000 atıştan fazladır . Hedef kalp hızı her zaman eksi 220 yaş olacak. Minik kuş gece gündüz aktiftir. Ortalama 4 gram ağırlığa sahipler. Metabolik oran, kuşların düzenli ihtiyaçlarını karşılamak için daha yüksektir. Hayvanın kalbi büyüktür ve vücut kütlesinin% 1.2 oluşturmaktadır . Kuşun en yüksek metabolik hızı saniyede 1511 atıştır.

Kuşlar yüksek metabolik hızlarından dolayı genellikle kış uykusuna yatmazlar. Bu küçük kuşlar iki saniyeden fazla dinlenmez. Ayrıca, bu kısa mesafeli, yüksek hızlı avcılar ağırlıklarının iki katı kadar yer. Her iki saatte bir açlıktan ölüyorlar. Genellikle yalnız yaşarlar ve kendi ortamlarında zaman geçirirler. Kuşlar sadece bir buçuk yıl ömre sahip. Vücudunun minik kalbi tüm metabolizmasını destekler.