Dünyanın Zehirsiz Olan 10 Yılan Türü

Yılan korkusu halk arasında oldukça yaygındır, Ancak tüm yılanlar zehirli değildir, Dünya'da bilinen 10 zehirsiz yılan türleri. Zehirsiz Olan 10 Yılan Türü

1. Kuzey Yılanı

Kuzey Yılanı

Kuzeyde yaşayan zehirsiz su yılanları, Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunur. Nehirlerde, göletlerde, bataklıklarda, göllerde ve bataklıklarda yaşayan zehirli olmayan bir yılandır. Kahvemsi veya grimsi görünürler. Kuzey su yılanları, su mokasenleri veya çıngıraklı yılan gibi zehirli yılanlarla karıştırılabilir. Yani, insanlar bazen onları görüşte öldürürler.

Kuzeydeki bir su yılanını rahatsız ederseniz sizi kesinlikle ısırır. Çünkü çok saldırganlar. Fakat bu yılanlar zehirli olmadığı için başınız derde girmez. Isırık sadece savunma yöntemidir. Kuzey su yılanı ayrıca kötü koku yayar ve avcıları savunmak için yemeklerini yitirir.

İlkbahar ve Güz döneminde çok sosyalleşir ve güneş ışığında tadını çıkarmak için gruplar halinde bulunurlar. Kuzey su yılanları çoğunlukla böcekler, balıklar, fareler ve kaplumbağalarla beslenir. 

2. 4 Çizgili Yılan

4 Çizgili Yılan
4 Çizgili Yılan Resmi

Dört çizgili yılan, Avrupa'daki en büyük zehirsiz fare yılanı türüdür. Sarımsı kahverengi vücutlarında dört koyu çizgiden sonra adlandırılırlar. Yetişkin yılan 1.8 metreye kadar ulaşır. Dört çizgili yılan İtalya, Slovenya ve Yunanistan'da bulunmaktadır. Fareler, kertenkeleler ve sıçanlar ile beslenirler. 

3. Doğu Jartiyer Yılanı 

Doğu Jartiyer Yılanı 
Doğu Jartiyer Yılanı Resmi

Doğu jartiyer yılanları, çimenli habitatlarda bulunan Kuzey Amerika'ya özgüdür. Doğu jartiyer yılanları insanlara zararsızdır. Rahatsızlık veriyorlar ve insanlara alerjik reaksiyon veriyor. Ayrıca, avcılardan kaçmak için bezinden kötü bir koku çıkarırlar.

Yetişkin Doğu jartiyer yılanlarının uzunluğu 26 inç'tir. Koyu sarıdan siyah rengine, üç sarı çizgili görünürler. Doğu jartiyer yılanları genellikle kraliçe yılanlarla karışır, çünkü sırtlarında iki sarımsı şerit bulunur. 

4. Zümrüt Ağacı Boa Yılanı 

Zümrüt Ağacı Boa Yılanı 
Zümrüt Ağacı Boa Yılanı 

Zümrüt ağacı boas, yeşil ağaç pitonu, zehirli olmayan yılanlara benzer. Güney Amerika'nın yağmur ormanlarında yaşıyorlar. Zümrüt ağacı boas açık yeşil renkte beyaz düzensiz zikzak çizgili görünür. Bunlar ayrıca yeşil ağaç boaları ve zümrüt boaları olarak da bilinir.

Zümrüt ağacı boaslarının uzunluğu 1,5 ile 2 metre arasındadır. Ayrıca dünyadaki diğer zehirli yılanlardan daha büyük ön dişlere sahiptirler. Zümrüt boas ağaçta yaşayan yılanlardır. Güçlü gövde ve prehensil kuyruk, dallardan dallara geçmelerine yardımcı olur. Zümrüt boa diyeti amfibiler, küçük memeliler, kuşlar ve küçük sürüngenlerden oluşur. 

5. Kaba Yeşil Yılan

Kaba Yeşil Yılan
Kaba Yeşil Yılan Resmi

Kaba yeşil yılan veya çimen yeşili yılan, Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan zehirli olmayan bir yılandır. Açık ormanlarda ve ormanlık alanlarda yaşarlar. Adından da anlaşılacağı gibi, çimen yeşili yılanlar parlak yeşil üst kısım ve sarımsı göbeğe sahiptir. Bu renklenme yeşil bitki örtüsü içinde büyük kamuflajlara sahip olmalarını sağlar.

Kaba yeşil yılanlar çok ince uzun gövdelidir, ortalama 45 inç uzunluğa ulaşır. Yiyecek aramak için zamanın çoğunu ağaçlar ve alçak çalılar için harcarlar. Kaba yeşil yılanlar çoğunlukla kriketçi, çekirge, küçük kurbağa ve örümcekleri yer.

6. Boğa Yılanı

Boğa Yılanı
Boğa Yılanı

Boğa yılanı, Güneybatı Kanada, Batı Meksika ve Güney Amerika'da bulunan büyük, zehirsiz bir yılandır. Ayrıca ABD'de “yılan yılanları” olarak da adlandırılan Bull yılanları, rahatsız edildiklerinde kolayca grev yapacak. Ama zararlı değiller, çünkü zehirleri yok. Ayrıca kuyruklarını titretiyorlar ve avcıların yaklaşmasına yüksek sesle bakıyorlar.

Boğa yılanlarının uzunluğu 40 ile 72 inç arasındadır. Koyu lekeler ile kremsi veya sarımsı kahverengi bir gövdeye sahiptirler. Boğa yılanları çamda ve açık ülkede yaşarlar. Boğa yılanları çiftçilere uygun yılanlardır çünkü bol miktarda mahsul kemirgenleri yerler. 

7. Siyah Sıçan Yılanı 

Siyah Sıçan Yılanı 
Siyah Sıçan Yılanı 

Kara sıçan yılanı, Kuzey Amerika'da bulunan yaygın yılanlardan biridir. Zehirsiz ve çok büyük boyuttalar, ortalama uzunluğu 4 ile 6 fit arasında. Kayalık ve ormanlık yamaçlarda, açık tarlalarda ve dağlarda bulunurlar. Çarptığında siyah yılanlar çok agresif hale gelir. Zehirli çıngırak yılanı gibi taklit etmek için ölü yapraklarda kuyruklarını titretirler. Ayrıca, kendilerini bir dizi kıvrılma halinde kırışarak tehdit eden bir duruşa sahiptirler.

Boğa yılanları gibi, kara sıçan yılanları da ekonomik olarak faydalı yılanlardır çünkü mahsullere zarar veren kemirgenleri beslerler. Bu şekilde çiftçiler, çevreyi etkileyen kimyasal zehirlerin kullanımını da azaltabilir. Kara sıçan yılanının diyet listesine tavşan, küçük kuşlar ve kertenkeleler de dahildir.

8. Süt Yılanı 

Süt Yılanı 
Süt Yılanı 

Süt yılanları, dünyadaki en renkli yılanlardan biridir. Vücut üzerinde koyu lekeler ve açık çizgiler var. Vücudunun lekeleri siyah renklidir ve açık şeritler kırmızı, turuncu sarı veya beyazdır. Süt yılanları zehirli olmayan yılanlardır. Süt yılanlarının renk desenleri, zehirli mercan yılanlarıyla büyük benzerlik gösterir. Bir mercan yılanı ve süt yılanı arasındaki farkı söylemek zor.

Zehirli mercan yılanları kırmızı, sarı, siyah sarı renkli desene ve siyah bir başlığa sahiptir. Zararsız süt yılanları siyah, kırmızı, siyah, sarı desen ve kırmızı kafalıdır. Süt yılanları kayalık yamaçlarda ve ABD ile Orta Amerika'nın ormanlık bölgelerinde yaşamaktadır. Çoğunlukla sümüklü böcek, solucan solucanı, cırcır böceği ve böcekleri yerler. 

9. Piton Yılanı

Piton Yılanı
Piton Yılanı Resmi

Pitonlar dünyanın en büyük ve güçlü yılanlarından biridir. Dünyada 26 farklı piton türü var. Yağmur ormanlarında ve Afrika ve Asya çöllerinde yaşıyorlar. Tüm piton türleri zehirli değildir. Yine de pitonlar insana potansiyel olarak zararlıdır, çünkü büyük ve güçlüdürler. İnsana belgelenmiş çok sayıda piton saldırısı vakası vardır.

Afrika pitonları, Hint pitonları, Birmanya pitonları ve Ametistin pitonları aile içinde en tehlikeli türlerdir. Zehirsiz olan bazı piton türleri de evcil hayvan olarak bulundu. Top python, dünyadaki en popüler egzotik evcil hayvanlardan biridir.

Çoğu piton türü, habitatlarına benzer bir ten rengine sahiptir. Avlarından uzak durmalarına ve sürpriz bir saldırı yapmalarına yardımcı olur. Ayrıca avın varlığını tespit etmek için ısı algılama organlarına sahiptirler.

Pitonlar avlarını daraltarak öldürürler. Avın etrafına dolanırlar ve boğulacak kadar sıkarlar. Sonra python tüm ölü avı tek parça halinde yutar. Diyetleri geyik, yaban domuzu, fare ve küçük memelileri içerir. 

10. Anakonda

Anakonda
Anakonda Yılanı Resmi

Anakondalar, dünyadaki bilinen en büyük ve en büyük yılan türüdür. Boyları 25-30 feet arasındadır ve 230 kilograma kadar çıkarlar. Anakondalar, Güney Amerika'nın tropik yağmur ormanlarında bulunabilir. Dört farklı anakonda türü vardır: yeşil anakonda, sarı anakonda, karanlık benekli anakonda ve Bolivya anakonda.

Yeşil anakonda, dünyanın en büyük anakonda türüdür. Anakondalar'ın tüm türleri zehirli değildir. Anakondalar insanlar için potansiyel olarak tehlikeli değildir. Ama bir insanı öldürecek kadar güçlüler. İnsana yapılan anakonda saldırıları dünyada son derece nadirdir. Anakondalar sadece tehdit altında olduklarında bize saldırırlar.

Pitonlar gibi Anakondalar da avlarını öldürmek için daraltma yöntemine sahiptir. Büyük avın etrafında dolanırlar ve yutmak için kemiklerini ezerler. Anakondalar ağırlıklı olarak yaban domuzlarını, kaplumbağaları, balıkları ve caimansları yer.