Dünyanın En Büyük Endüstrileri Sıralaması Şaşırttı

2018 Yılı içerisinde Endüstri sektörlerinin kazançları arasında ilk beş oldukça önemli ve bir o kadar da şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardı

Dünyanın En Büyük Endüstrileri Sıralaması Şaşırttı

2018 Yılı içerisinde Endüstri sektörlerinin kazançları arasında ilk beş oldukça önemli ve bir o kadar da şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkardı.

Dünyaca Ünlü Forbes dergisinin yaptığı bir araştırmada Endüstriel bazda toplam satış ve kazanç dallarında liderliği kimseye kaptırmayan alkol ve alkollü içecekler sektörü kimselere kaptırmıyor.

İkinci Sırada ise yine zararlı alışkanlıklar olarak başı çekenlerden biri olan sigara. 

Tabiki endüstriyel devleri andığımızda Silah Sanayi sektörünü es geçersek olmazdı tabi.

Bu listede kendisine anca dördüncü sırada yer bulabilen uyuşturucu sektörü dünyanın en büyükleri sıralamasında yerini almaya devam ediyor.

Tabi bu liste yapılırken Kumar sektörünü es geçersek kumarcılar bize çok kızardı.

 

Dünyanın En Büyük Endüstrileri

  1. Alkol, bir yıllık yapılan satışlardan elde edilen hasılat 1,2 Trilyon $
  2. Sigara, bir yıllık yapılan satışlardan elde edilen hasılat 528 Milyar $
  3. Silah, bir yıllık yapılan satışlardan elde edilen hasılat 400 Milyar $
  4. Uyuşturucu, bir yıllık yapılan satışlardan elde edilen hasılat 320 Milyar $
  5. Kumar ve Şans Oyunları, bir yıllık yapılan satışlardan elde edilen hasılat 278 Milyar $

 

Sadece 5 Sektör ve zararlı alışkanlıların olduğu sektörlerin bir yıl içerisinde piyada çevirdikleri para 2 Trilyon 726 Milyar ABD Doları ve bu sektörler diger bütün sektörleri geride bırakarak liderliği elinde tutuyor.

Zararlı alışkanlıklar ve para kazanma hırsı arasında bu kadar grift bir ilişkinin olması kafalarda bazen ciddi sorunlar bıraksa da genel görüş aslında endüstri devleri hükümetleri ve iletişim araçları olan televizyon, basılı ve internet medyası gibi kanalları kullanmanın yanısıra bu gibi zararlı alışkanlılar karşısında vatandaşını korumakla görevli olan hükümetler bile çoğu zaman bu zararlı alışkanlıklar sektörlerine hizmet etmesi aslında sorunun ne kadar büyük ve içinden çıkılmaz olduğu konusunda fikir vermeye yetiyor.