Dünya Devlerinin Twitter Hesapları Hacklendi (Çalındı)

Geçtiğimiz gece dünyanın en ünlü, zengin ve milyonlarca takipçisi olan hesaplar bir bir hacklendi, hesabı ele geçirilenler arasında dünyanın en zengin adamı Amazon'un sahibi Jeff Bezos ve yine dünyanın en büyük kripto para borsası Binance CEO'su Changpeng Zhao'da bulunuyor.

Dünya Devlerinin Twitter Hesapları Hacklendi (Çalındı)
Dünya Devlerinin Twitter Hesapları Hacklendi (Çalındı)

Geçtiğimiz gece dünyanın en ünlü, zengin  ve milyonlarca takipçisi olan hesaplar bir bir hacklendi, hesabı ele geçirilenler arasında dünyanın en zengin adamı Amazon'un sahibi Jeff Bezos ve yine dünyanın en büyük kripto para borsası Binance CEO'su Changpeng Zhao'da bulunuyor. 

Tesla CEO'su ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos ve ünlü ABD'li rapçi Kanye West ile teknoloji devi Apple'ın sosyal medya hesapları hacklendi. Hesaplardan sanal para birimi Bitcoin istenilerek "Adresime gönderilen tüm Bitcoin ödelemerini iki katına çıkarıyorum" paylaşımı yapıldı. Öte yandan kripto para borsası Binance, Gemini, Bitfinex, Kucoin ve Coinbase’in Twitter hesapları dolandırıcılar tarafından ele geçirildi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD eski Başkanı Barack Obama, Tesla'nın kurucusu Elon Musk, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, Amerikalı iş insanı Warren Buffett, ünlü şarkıcı Kanye West, ABD'li politakacı ve iş insanı Michael Bloomberg, Apple ve Uber'in resmi twitter hesapları hacklendi.

Mesajlarla Para Toplamaya Çalıştılar

Hesaplardan paylaşılan metinlerde 'topluluğa 5000 BTC'yi (45.889.950 dolar) geri veriyorum' ifadeleri kullanıldı. Kullanıcılardan Crypto For Health domainine tıklamalarını isteyen hackerlar, kısa sürede yaklaşık 38 bin dolar toplamayı başardı.

Atılan mesajların bir çoğunda BTC cüzdan adresi paylaşılarak bu hesaba bağış yapılması da istendi. Bir süre sonra toplanılan miktar 100 bin doları geçti.

Teknoloji ve Kripto Para Borsası Devlerinin Hesapları Çalındı

Hesapları ele geçirilenler arasında Apple, Uber, Jeff Bezos, Gemini, Binance, KuCoin, Coinbase, Litecoin'den Charlie Lee, Tron'dan Justin Sun, Bitcoin, Bitfinex, Ripple, Cash App, Elon Musk ve CoinDesk yer alıyor.

Obama'nın ve Netenyahu'nun da Hesabı Çalındı

Hesabı ele geçirilenlerin arasında Kim Kardashian, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 2020 ABD Başkanlık seçimlerinin adayları arasında yer alan ve sonradan yarıştan çekilen milyarder Michae Bloomberg ve eski ABD Başkanı Barack Obama da katıldı.

Twitter Çalışanları Yaptı İddiası

Domain'in Whois bilgisine ulaşıldığına dair bilgiler Twitter'da dolaşırken, bazı kullanıcılar da Twitter'ın içinden bir kişinin bu işi yaptığını iddia ediyor. Şu anda tweetlerin çoğu platformdan silinmiş durumda. Ancak henüz Twitter'dan konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Hesaplardan paylaşılan tweet’lerde sahte bir hediye Bitcoin kampanyasına yönlendiren linkler yer alıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer linklere tıklanmaması gerektiğini ifade ediyor. Paylaşılan tweet’ler ayrıca hesaplara sabitleniyor.

Son olarak TRON’un kurucusu Justin Sun’ın da hesabı ele geçirildi.

En Çok Para Elon Musk'ın Hesabına Aktarıldı 

SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın hesabının hack’lenmesiyle beraber bir adres paylaşılmıştı. Blockchain verilerine göre saldırganların paylaştığı bu adrese şu an BTC yağıyor. Hesaba şu ana kadar 4.667 BTC gönderildi. Bu rakam yaklaşık olarak 42 bin dolara tekabül ediyor.

Twitter; Durumun Farkındayız Adımlar Atıyoruz

Domain'in Whois bilgisine ulaşıldığına dair bilgiler Twitter'da dolaşırken, bazı kullanıcılar da Twitter'ın içinden bir kişinin bu işi yaptığını iddia ediyor. Şu anda tweetlerin çoğu platformdan silinmiş durumda.

Twitter'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Twitter'daki hesapları etkileyen güvenlik durumunun farkındayız. Soruşturmak ve düzeltmek için adımlar atıyoruz. Herkesi kısa süre içinde bilgilendireceğiz" denildi.

Ünlü İsimlerin Hesapları Çalındı

Hacklenenler arasında Apple, Uber, Jeff Bezos, Gemini, Binance, KuCoin, Coinbase, Litecoin'den Charlie Lee, Tron'dan Justin Sun, Bitcoin, Bitfinex, Ripple, Cash App, Elon Musk ve CoinDesk yer alıyor.

Hatta son saatlerde hesabı ele geçirilenlerin arasında 202 ABD Başkanlık seçimlerinin adayları arasında yer alan ve sonradan yarıştan çekilen milyarder Michael Bloomberg, eski ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve ABD'nin Demokrat Başkan Adayı Joe Biden da katıldı.