Doğu Kültürünün Vazgeçilmezi Kehribar Tespihleri Tutkusu

Kehribar deyince meraklısının hemen aklına çok değerli tespihler gelir. Bunun en önemli merkezlerinden birisi ise hiç şüphesiz Şanlıurfa'dır. Şanlıurfa'da gerek tespih üreten sanatkarlar gerek de bu tespihleri tezgahlarda sergileyen ve hangi tespih olursa olsun bir bakışta sanatını ve madenini anlayan yine sanatkar satıcılar ile olsun Şanlıurfa kültürü ile tespih kültürü paralel hareket eden bir kültürdür.

1. Kehribar Tespihlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Kehribar Tespihlerinin Çeşitleri Nelerdir?
Kehribar Tespihlerinin Çeşitleri Nelerdir?

Yüzyıllardan bu yana dimdik ayakta duran tespih sanatı, toplumumuzda önemli bir yere sahip. Şanlıurfa kültüründe de önemli bir yere sahip olan tespih çeşitleri olarak Damla kehribar, akik, yıldız taşı, katalin, bağa gibi çeşitleri bulunuyor. Tesbih taşların sitres,sinir, nefes darlığı, astım, bronşit, gibi hastalıklara iyi geldiği ifade ediliyor.

2. Kehribar Meraklısına Ayrı Bir Zevk Veriyor

Kehribar Meraklısına Ayrı Bir Zevk Veriyor
Gümüş Pul Püskül Yuvarlak Kesim Ateş Kehribar Tesbih

Bazen kabadayılığın, bazen efeliğin, bazen de zenginliğin sembolü olan Kehribar teşbih, Şanlıurfa’da erkeklerin vazgeçilmez aksesuarı oldu. Anavatanı Ukrayna olan  “kehribar” çekildikçe renginin değişmesi meraklısına ayrı bir zevk veriyor. Tespihlerin fiyatı 10 lira ile 5000 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Şanlıurfa’nın meşhur Gümrük Hanına gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler de; masalarda sergilenen tespihleri inceliyor.

3. Kehribar Tespih Üretimi

Kehribar Tespih Üretimi
Kehribar Tespih Üretimi

Bir çok aşama sonucunda meydana gelen kehribar, ustaların ufak kehribar taşlarının üzerinde sürekli iş sürdürmesiyle (zımpara) meydana geliyor. Kehribar taşının el ile sürekli olarak işlenmesi ve dikkatli bir iş gücü gerektirmesi de kehribarı günümüzde daha değerli kılıyor.

 

4. Tesbihlerin olmazsa olmazı imame

Tesbihlerin olmazsa olmazı imame
Özel Tasarım Gümüş İmame ve Püsküllü Ateş Kehribar

Tesbihin olmazsa olmazı imameler tesbihin daha şık ve kaliteli görünmesini sağlıyor.Tesbihin bittiği noktaya monte edilen imameler tesbihin kalitesini ve şıklığını büyük derecede etkiliyor. Özel işçilik ile üretilen imameler genellikle gümüş maddesinden yapılıyor ve tesbihler böylelikle daha da değerli kılınıyor.
 

5. Kehribarın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Kehribarın İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?
Damla Kehribarın Faydaları Nelerdir

Kehribar tesbih veya taşının en dikkat çeken özelliği hafif, yumuşak ve saydam bir yapıya sahip  olmasıdır. Bunun yanı sıra turuncumsu bir renk taşıyan kehribarlar bu özellikleri sayesinde ayırt edilme özelliğini de kolaylaştırıyor.İnsan sağlığına olumlu etkilerinin bulunduğu kehribar taşı astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında kehribar taşı ile iyileşmesi önemli katkılarından olup sindirim sistemine de iyi geldiği, bağırsakların düzenli çalışmasında etkili olduğu uzmanlar tarafından gözlemlenmiş. Bir çok özelliği bünyesinde barındıran kehribar tesbih modelleri bir çok model ile de karşımıza çıkıyor. Bu modellerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz; Damla, sıkma ve ateş kehribar tesbih modelleri başta gelen çeşitlerdir.