Diyanetin 10 Bin Bilgisayarında Yerli Yazılım Pardus Kullanılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Diyanet işleri Başkanlığı arasında gerçekleştirilen protokol ile diyanete bağlı taşra teşkilatlarında yaklaşık 10 bin bilgisayarda yerli işletim sistemi Pardus kullanılacak.

Diyanetin 10 Bin Bilgisayarında Yerli Yazılım Pardus Kullanılacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Diyanet işleri Başkanlığı arasında gerçekleştirilen protokol ile diyanete bağlı taşra teşkilatlarında yaklaşık 10 bin bilgisayarda yerli işletim sistemi Pardus kullanılacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "İmzaladığımız protokolle, PARDUS Diyanet'in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan 10 bin bilgisayarda yaygınlaştırılacak." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilim Merkezi (ULAKBİM) arasında, yerli ve milli işletim sistemi PARDUS’un yaygınlaştırılmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Tören, Bakan Varank, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ile TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Teknolojinin Sunduğu İmkanlardan En İyi Şekilde Faydalanacağız

PARDUS’un imzalanan protokolle yaygınlaştırılacağını belirten Bakan Varank, Diyanet'in, teknolojinin sunduğu imkânlardan en iyi şekilde faydalandığını belirtti.

Varank, "Teknolojiyi bu denli etkin kullanan kurumumuz, geçen sene tüm kamu kurumlarına örnek olacak bir karar aldı. Milli Yazılım Hamlesini hayata geçirerek; merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatlarının tamamında bilgi-işlem altyapısını millileştirmeye odaklandı." dedi.

Diyanette şimdiye kadar 872 kullanıcı TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen yerli ve milli yazılım PARDUS’a geçtiğini aktaran Varank, "Yurtdışındaki bulut sunucularındaki veriler, kurumun kendi veri merkezine taşındı. Ayrıca, Diyanet sunucularına TÜBİTAK’ın kurulum rehberini yayınladığı açık kaynak Jitsi video konferans sistemi kuruldu. Böylece Başkanlığımız pandemi sürecinde, güvenli ve maliyet etkin bir sistemi en hızlı devreye alan kurumlardan oldu." ifadelerini kullandı.

10 bin bilgisayarda kullanılacak

Varank, "İmzalayacağımız protokolle Açık Kaynak PARDUS’un Diyanet’in merkez ve taşra teşkilatlarında kullanılan on bin bilgisayara yaygınlaştırılması mümkün olacak. Bu durum yerli ve milli yazılım alanında, kamuda şimdiye kadar yapılmış olan en yaygın kullanım sözleşmesi anlamına geliyor." diye belirti.

Açık Kaynak teknolojilerin, bağımsız ve güvenli bir bilişim altyapısına sahip olmada kritik önem taşıdığını vurgulayan Varank, "Açık kaynak teknolojileri kullanarak, ticari firmaların size çizmeye çalıştıkları sınırların dışına çıkmış oluyorsunuz. Tabi bu durum sizi bilişim alanında tüketici olmaktan çıkarıp, üretici olmaya teşvik ediyor." diye konuştu.

Varank, şunları kaydetti:

"Açık kaynak aynı zamanda siber güvenlik açısından da önemli avantajlar sunuyor. Yurt dışından alınan ürünler; hem bilgi güvenliği hem de dış bağımlılık açısından önemli maliyetler doğurabiliyor. Bakanlık olarak yazılım ekosisteminin geliştirilmesini son derece önemsiyoruz.

Dijital dönüşüm ve yapay zekâ temelli tüm teknolojilerin tabanında yazılım, yazılımın omurgasındaysa insan kaynağı var. Yazılım ekosistemimizi daha da ileri taşımak adına Türkiye Açık Kaynak Platformu’nu kurduk. Platformda; özel sektörden, kamudan, sivil toplum kuruluşlarından ve üniversitelerden paydaşlarımız var.

Yürüteceğimiz projelerle; ülkemizdeki yazılımcı sayısını ve niteliğini artırmayı hedefliyor, açık kaynak kodla geliştirilecek kritik yazılımları yurt içinde üretmek istiyoruz. Bu sayede; bilişim alanındaki dış bağımlılığı azaltacak, milli kaynakların yurt içinde kalmasını sağlayacak ve siber güvenlik sorunlarını bertaraf edeceğiz.

PARDUS’un yaygınlaştırılması da titizlikle yürüttüğümüz projelerden birisi.

"Pardus’u erken yaşlarda öğrencilerimize de tanıtmak istiyoruz"

Şu an 100 bine yakın kullanıcının PARDUS işletim sistemini kullandığını söyleyen Varank, "Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Milli Savunma Bakanlıkları ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı gibi kurumlar hali hazırda analiz ve dönüşüm sürecindeler. Pardus’u erken yaşlarda öğrencilerimize de tanıtmak istiyoruz. Bu manada Milli Eğitim Bakanlığı ile sınıflardaki Akıllı Tahtalara özel bir Pardus sürümünü yaygınlaştırıyoruz. Pardus ne kadar yaygınlaşırsa; eksiklikleri de o denli tespit edilip raporlanacak ve bu sayede geliştirme süreçleri hızlanacak." şeklinde konuştu.

Varank, "Yeni teknolojiler için Pardus sürümleri hazırlamaya devam ediyoruz. Nesnelerin İnterneti dünyasında en yaygın kullanılan ARM-işlemci tabanlı mini-bilgisiyarlar için yakın zamanda bir sürüm çıkaracağız. Böylece Pardus, masaüstü çözümleri yanında akıllı cihazlar arasında da yerini alacak. Gençlerin bu sistemi kullanmasını teşvik etmek için interaktif eğitim içerikleri hazırlıyoruz." dedi ve şunları ekledi:

"Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun son 2 aydır devam eden Açık Seminerleri hakkında da bilgi vermek istiyorum. Temmuz ayından itibaren öncelikle PARDUS olmak üzere, çevrim içi eğitimlere başlayacağız. Bu eğitimleri başarıyla tamamlayanlara dijital rozet vereceğiz. Dijital rozete sahip olanlar, bu alandaki yetkinliklerini ispatlamış olacaklar.

Yine Açık Kaynak Platformu kanalıyla, kodlama eğitim programları düzenleyecek ve yazılım okulları açacağız. Oyunla öğrenme temelli bu okullar her sene binlerce mezun verecek."

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da "Başkanlık olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız uhdesinde faaliyetlerini sürdüren TÜBİTAK ile 2019 yılından bu yana yürüttüğümüz ortak çalışmalar meyvesini vermeye başlamaktadır. Bir aydan fazla süredir, başkanlık merkez teşkilatımızda, 502 bilgisayarımızda TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli ve milli işletim sistemi PARDUS kullanılmaya başlanmıştır. İl ve ilçelerimizde 400 noktaya ulaşmış durumdayız, PARDUS kullanma noktasında." açıklamasında bulundu.

Protokolün içeriği

İmzalanan protokol kapsamında, TÜBİTAK tarafından, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde tanıtım ve eğitim faaliyetleri, istemci bilgisayarlara Pardus kurulumu, uygulama ve sunucu sistemlerinin açık kaynak muadillerine dönüşümleri yapılacak. İstemcilerin uzaktan merkezi yönetimi için LiderAhenk, kimlik yönetimi için de Engerek ürününün kurulumu gerçekleştirilecek.

PARDUS nedir?

PARDUS, Debian GNU/Linux temelli Özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus’un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Bakan Varank, programın ardından Diyanet İşleri Başkanlığında bulunan kütüphaneye de bir ziyaret gerçekleştirdi.