Dış İşleri Bakanlığında Dev FETÖ Operasyonu; 249 Kişiye Gözaltı Kararı

Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yapılan operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Bugün Dış İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada bakanlık bünyesinde bulunan 249 kişiye FETÖ'ye üye olmak şüphesi ile göz altı kararı verildi

Dış İşleri Bakanlığında Dev FETÖ Operasyonu; 249 Kişiye Gözaltı Kararı

Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik yapılan operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Bugün Dış İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada bakanlık bünyesinde bulunan 249 kişiye FETÖ'ye üye olmak şüphesi ile göz altı kararı verildi.

 

5 Farklı Soruşturma Üzerinden 43 İlde Operasyon Düzenlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), Dışişleri Bakanlığı personel temini sınavlarında gerçekleştirdiği usulsüzlükler üzerine soruşturma başlatıldı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre, o sınavlar ve komisyon üyeleri için yürütülen 5 farklı soruşturmada, 249 kişinin örgüt üyeliği tespit edildi.
Ankara merkezli 43 ilde yürütülen operasyon kapsamında, 78 şüpheli gözaltına alındı.

Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

FETÖ operasyonunda 249 kişiye gözaltı kararı

Dış İşleri Bakanlığından Açıklama Yapıldı

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu şahıslardan 249'u hakkında yabancı dil sınavlarına ilişkin olarak düzenlenen bilirkişi raporları, ankesörlü telefonlar ile örgüt üyeleri ile iletişimlerine ilişkin bilirkişi raporları, örgüt tepe yönetimi ile irtibatları, ByLock kullanıcısı olmaları, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS KPDS gibi sınavlara ilişkin olarak düzenlenen olağan dışılık raporlarında isimlerinin bulunması gibi delillere istinaden terör örgütü üyeliği nitelikli dolandırıcılık ve terör amaçlı sahtecilik suçlarının işlendiğine ilişkin yeterli şüphe yoğunluğu oluştuğu tespit edildi."