Darbeci Sisi'nin Fetva Kurulu Büyük Fetih İçin İşgal Dedi

Fatih Sultan Mehmet Han'ın Peygamberin övgüsüne mazhar olan İstanbul'un fethi için geçtiğimiz haftalarda işgal diyen Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy'un sözlerinin tartışmaları devam ederken skandal bir açıklama da Darbe ile Mısır'ın başına geçen Sisi'ye bağlı Mısır Fetva Kurulu da skandal bir açıklama yayımlayarak İstanbul'un Fethi için "İşgal" nitelemesinde bulundu.

Darbeci Sisi'nin Fetva Kurulu Büyük Fetih İçin İşgal Dedi
Darbeci Sisi'nin Fetva Kurulu Büyük Fetih İçin İşgal Dedi

Fatih Sultan Mehmet Han'ın Peygamberin övgüsüne mazhar olan İstanbul'un fethi için geçtiğimiz haftalarda işgal diyen Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy'un sözlerinin tartışmaları devam ederken skandal bir açıklama da Darbe ile Mısır'ın başına geçen Sisi'ye bağlı Mısır Fetva Kurulu da skandal bir açıklama yayımlayarak İstanbul'un Fethi için "işgal" nitelemesinde bulundu.

Açıklamada, "Osmanlılar 1453'te İstanbul'u işgal edinceye ve onu camiye çevirinceye kadar 916 yıl kilise olarak kaldı." ifadesi kullanıldı.

Mısır Fetva Kurulu İşgal Dedi

Ayasofya'nın yeniden cami olarak açılmasının gündeme gelmesi üzerine Darbeci Sisi'nin emrindeki Mısır Fetva Kurumu Facebook'ta, bir açıklama yaptı. Açıklamada, İstanbul'un fethi Osmanlı işgali olarak tanımlandı.

Ayasofya'nın Kilise Olduğu Vurgulandı

Ayasofya'nın 537 yılında Bizans döneminde kilise olarak inşa edildiğinin belirtildiği açıklamada, "Osmanlılar 1453'te İstanbul'u işgal edinceye ve onu camiye çevirinceye kadar 916 yıl kilise olarak kaldı." ifadesi kullanıldı.

Tepkiler Byüyünce Geri Adım Attılar

Kurumun bu açıklaması sosyal medyada büyük tepki çekti. Bunun üzerine yapılan yeni açıklamada "büyük fethin sufi Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet eliyle gerçekleştirildiği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise Sultan Mehmet'le hiçbir bağının olmadığı" kaydedildi.

Bu Açıklama Kurum İçin Utanç Lekesi 

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, Mısır Fetva Kurumu'nun İstanbul'un fethini "Osmanlı işgali" olarak nitelendiren açıklamasının kurum için utanç lekesi olduğunu belirtti.

Karadaği, Facebook sayfasından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hazreti Muhammed'in "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur." hadisiyle bu fethe işaret ettiğini aktardı.

Fethi İşgal Olarak Tanımlamak Tehlikeli Bir yozlaşmadır

"İstanbul'un fethinin, Osmanlı işgali olarak tanımlanması husumette sınırları aşmak, tehlikeli bir yozlaşma ve Mısır Fetva Kurumu için bir utanç lekesidir." ifadesini kullanan Karadaği, bu tür açıklamaların, Mısır'daki dini kurumların politize oluşunun delili olduğunu vurguladı.

Tepkiler Çığ Gibi

Cezayir'deki en büyük İslami eğilimli parti Barış Toplumu Hareketinin Başkanı Abdurrezzak Mukri ise Twitter hesabında, "Fetva Kurumu'nun açıklamasından sonra hakkı batıldan ayırt etme konusunda bir müphemlik kaldı mı?" ifadelerine yer verdi.