Daire Fiyatlarının En Çok Arttığı İller, Şanlıurfa'da Var

Koronavirüs salgını ile beraber ekonomik çarklar durma noktasına gelirken hükümetin ekonomik olarak aldığı bir dizi ünlem arasında bulunan konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve peşinatın aşağıya çekilmesi sonrası konut fiyatları bir anda yükselişe geçti. Yapılan araştırmada konut fiyatlarının son dönemde en çok arttığı iller sıralaması oldukça çarpıcı listede Şanlıurfa 7. Sırada.

Daire Fiyatlarının En Çok Arttığı İller, Şanlıurfa'da Var

Koronavirüs salgını ile beraber ekonomik çarklar durma noktasına gelirken hükümetin ekonomik olarak aldığı bir dizi ünlem arasında bulunan konut kredi faizlerinin düşürülmesi ve peşinatın aşağıya çekilmesi sonrası konut fiyatları bir anda yükselişe geçti. Yapılan araştırmada konut fiyatlarının son dönemde en çok arttığı iller sıralaması oldukça çarpıcı listede Şanlıurfa 7. Sırada. Fırsatçıların kredi faiz oranlarının düştüğünü öğrendiği gibi fiyatları yükseltmesi halk arasında tepkiyle karşılanmıştı.

Ülkemizde emlak fiyatları son yıllarda artış eğiliminde ve bu artış her geçen gün devam ediyor. Yatırımcıların pek çoğu artışın geçici olduğu gerekçesiyle yatırımlarını ertelese de, konut fiyatları endeksi artışın yukarı yönde devam ettiğini ortaya koyuyor. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre Türkiye genelinde ve 5 büyük ilde 2019 yılının ilk 6 ayında konut satış fiyatları düşüş gösterirken, 2020 yılında artış görüldü. 

Konut Fiyatları Ne Kadar Arttı?

Yapılan analizlere göre 2019’un ilk 6 ayında Türkiye genelinde konut satış fiyatları yüzde 7.73 düştü, 2020’nin ilk 6 ayında yüzde 8.59 artış gösterdi.

Şanlıurfa'da 2019 yılı ilk 6 ayında konut satış fiyatları yüzde 0,65 artış kaydederken 2020 ilk ayında yüzde 8,49 fiyat artışı ile türkiye geneli en çok artış olan 7. il oldu.

 İstanbul’da 2019 yılının ilk 6 ayında konut satış fiyatları yüzde 7.17 düşüş göstermişken 2020 yılının ilk 6 ayında yüzde 8.33 artış gösterdi.

Ankara’da 2019 yılının ilk 6 ayında yüzde 5.11 oranında düşüş görülürken, 2020 yılının ilk 6 ayında yüzde 7.99 artış oldu.

İzmir’de 2019 yılının ilk 6 ayında konut fiyatları yüzde 2.06 oranında düşerken 2020 yılının ilk 6 ayında yüzde 6.45 artış gösterdi.

Antalya’da ilk 6 ayda 2019 yılında yüzde 2.43 düşüş, 2020 yılında ise yüzde 11.89 artış görüldü.

Bursa’da ise ilk 6 ayda 2019 yılında yüzde 3.30 düşüş, 2020 yılında ise yüzde 6.26 artış görüldü.

 Haziran sonu itibarı ile ortalama konut metrekare satış fiyatı İstanbul’da 3 bin 850 TL, Ankara’da bin 993 TL, İzmir’de 3 bin 117 TL, Antalya’da 2 bin 653 TL, Bursa’da ise 2 bin 241 TL oldu.

Konut Fiyatları Neden Artıyor?

“Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları Aralık 2018’de düşüşe geçmiş, devam eden düşüş eğrisi ancak Eylül 2019 itibarı ile tekrar yükselişe geçmişti.

Aralık 2019’da Türkiye genelinde rekor seviyede konut satışı gerçekleşmiş, sektör 2020 yılına da çok iyi başlamıştı. Ülkemizde pandeminin etkisinin görülmeye başlandığı mart ayı ortalarından itibaren başta bahçeli ve müstakil ikincil konutlar olmak üzere konut talebinde artış görüldü.

Talep edilen konut satış fiyatında da artış görüldü, fakat pazarda bu artışı karşılayacak işlem olmadığı için değer artışı o kadar yüksek seviyede gerçekleşmedi.”

Şanlıurfa'da Konut Fiyatları Ne Kadar Arttı?

Şanlıurfa'da imara uygun çok fazla yer olmasına karşın özellikle yerel yönetimlerin imar planlarını verimli kullanmaması ve arsa rantı nedeni ile her dönem yüksek olan konut fiyatları ekonomik daralma ile birlikte bir çok yap-satçı müteahhitin iflas etmesi yada kar edemediği için işi bırakması sonucu arz talep dengesinde bir bozulma meydana geldi. 

Bununla beraber yine de arsa fiyatlarının aşırı yüksek olması fiyatların düşmesinde engel olarak görülüyordu. Alım gücünün düşmesi sonrası durgun bir dönem geçiren inşaat sektörü salgın dönemi sonrası açıklanan düşük faizli kredi ve peşinatta indirime gidilmesi sonrası talep artışının yaşanması ile birlikte fırsatçılar da devreye girerek bir anda konutta fiyat yükseltmesine gidildi. 

Türkiye geneli yapılan araştırma ile birlikte Şanlıurfa, yurt genelinde en çok fiyat artışı yaşanan şehirler arasında Ocak-Haziran dönemi içerisinde yüzde 8,49 ile en çok artışın olduğu 7. il olarak kayıtlara geçti.

Kaynak Milli Gazete