Çin'de Korona'dan Sonra Hantavirüs'ten Bir Kişi Öldü

Tüm dünya Çin'de ortaya çıkan Korona Virüs ile mücadeleye odaklanmışken bugün Çin'den korkutucu bir haber geldi. Bir kişi otobüste fenalaşarak hayatını kaybetmesi üzerine yapılan testlerde ölen adamda Hantavirüs tespit edildi.

Çin'de Korona'dan Sonra Hantavirüs'ten Bir Kişi Öldü

Tüm dünya Çin'de ortaya çıkan Korona Virüs ile mücadeleye odaklanmışken bugün Çin'den korkutucu bir haber geldi. Bir kişi otobüste fenalaşarak hayatını kaybetmesi üzerine yapılan testlerde ölen adamda Hantavirüs tespit edildi.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) can almaya devam ederken, Çin'de yeni bir gelişme yaşandı.

Global Times'da yer alan habere göre; Çin'in Yunnan eyaletinden Shandong eyaletine dönen bir kişi, pazartesi günü otobüste hayatını kaybetti. Uygulanan test sonucu ölen kişinin "hantavirüs" taşıdığı saptandı. Haberde, otobüsteki diğer 32 yolcunun da teste tabi tutulduğu ve sonuçlarının beklendiği kaydedildi.

Kemirgen Hayvanlardan Geçiyor

Bunyaviridae ailesinden bir RNA virüsü olan hantavirüs, fareler ve diğer bazı kemirgenler tarafından taşınıyor. İnsanlar, bu kemirgenlerin tükürük veya dışkısıyla temas ettiği zaman enfekte olabiliyorlar.

Bilinen Bir Tedavisi Yok

Kuluçka süresi 12 ila 21 gün olan ve semptomları Kovid-19'a benzeyen hantavirüs enfeksiyonun aşısı veya bilinen bir tedavisi yok. Koronavirüste olduğu gibi, hastanın yaşam fonksiyonları destekleniyor.

Hantavirüs nedir?

Hantavirüs, enfekte geyik farelerinin ve diğer bazı yabani kemirgenlerin (pamuk sıçanları, güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri'ndeki pirinç sıçanları ve beyaz ayaklı fare ve kırmızı sırtlı vole) idrar, tükürük veya dışkısında bulunan bir virüstür. Hantavirüs pulmoner sendromu (HPS) adı verilen nadir ancak ciddi bir akciğer hastalığına neden olur. Virüs, konağının dışında bir kez uzun süre aktif kalmaz - açık havada 1 haftadan az ve doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında birkaç saat. 


Hantavirüs ne kadar yaygındır?


Hantavirüs ilk olarak 1994'te Kanada'da tanımlandı. Araştırmacılar önceki diğer vakaları incelediğinde, 1994'ten önce meydana gelen en az 3 başka vaka olduğunu olumlu bir şekilde tespit edebildiler. ve Kanada Halk Sağlığı Kurumu'na göre (Ocak 2015 itibariyle) 27 ölüm.

Hantavirüs vücuduma nasıl girebilir?

İnsanlar, solunabilir tükürük veya idrar damlacıklarının solunması veya enfekte olmuş vahşi kemirgenlerden, özellikle geyik faresinden dışkı tozu yoluyla Hantavirüs enfeksiyonuna bulaşabilir. Bulaşma, kontamine olmuş malzeme cildi kırdığında veya muhtemelen kontamine yiyecek veya su ile yutulduğunda da meydana gelebilir. Kuzey Amerika'da kişiden kişiye bulaşma bildirilmemiştir. Güney Amerika'daki birkaç Hantavirüs pulmoner sendromu durumu kişiden kişiye bulaşmanın mümkün olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, Güney Amerika'da izole edilen virüsler genetik olarak Kuzey Amerika'da tanımlananlardan farklıdır.

Hantavirüs sağlığımı nasıl etkiler?

Hantavirüsün neden olduğu hastalığa Hantavirüs pulmoner sendromu denir. Semptomlar maruziyetten 1 ila 5 hafta sonra ortaya çıkar. Ortalama 2 ila 4 haftadır. Bu hastalık son derece ciddidir çünkü hastalığa yakalananların yaklaşık% 40'ı ölmektedir. Hastalık grip benzeri bir hastalık olarak başlar. Erken aşamada, bir işçi ateş, titreme, kas ağrıları, baş ağrısı, bulantı, kusma ve nefes darlığı, hızlı kalp atışı ve gastrointestinal problemler yaşayabilir. Bununla birlikte, hastalık hızla ilerler ve enfekte insanlar kan basıncında anormal bir düşüş yaşarlar ve akciğerleri sıvı ile dolar. Ölümle sonuçlanan ciddi solunum yetmezliği, erken evre semptomlarının birkaç gün içinde ortaya çıkabilir.

Hantavirüs pulmoner sendromunun tedavisi nedir?

Hantavirüs enfeksiyonu için spesifik bir aşı, tedavi veya tedavi yoktur, ancak yoğun bakım ünitesinde erken tanı ve tıbbi bakım iyileşmeye yardımcı olabilir. Enfekte olan kişilere ateş ve ağrı ve oksijen tedavisi için ilaç verilebilir.

Hangi meslekler risk altındadır?

Kanada ve ABD'de sözleşmeli Hantavirüs enfeksiyonu vakaları şu faaliyetlerle ilişkilendirilmiştir:

Bir ahır ve diğer çiftlik binalarını süpürme.
Tuzak ve fare eğitimi.
Kereste fabrikasında odun atıklarını temizlemek için basınçlı hava ve kuru süpürme kullanarak.
Fare dışkıları ve idrarla kontamine olmuş tahılların kullanılması.
Farelerle istila edilen bir ahıra girme.
Tarla bitkilerinin ekimi veya hasadı.
Daha önce boş konutlar işgal etmek.
Yürüyüş veya kamp yaparken rahatsız edici kemirgen alanlarını rahatsız eder.
Büyük bir kapalı kemirgen popülasyonu olan konutlarda yaşamak.
Normal iş görevlerinin bir parçası olarak kemirgenlere maruz kalabilecek işçiler için, işverenlerin kendi yargı bölgelerindeki ilgili iş sağlığı ve güvenliği düzenlemelerine uymaları gerekmektedir. Tipik olarak, işverenlerin işyerlerinde Hantavirüs riskini ve tehlikesini ortadan kaldırmak veya azaltmak için bir maruz kalma kontrol planı geliştirmeleri ve uygulamaları gerekmektedir.


Hantavirüs'e maruz kalmayı nasıl önleyebiliriz?

Farelerin varlığını azaltmaya ve dışkıları, idrar ve tükürük ile teması sınırlamaya çalışın:

Yiyecekleri (evcil hayvan yiyecekleri dahil), su ve çöpleri sıkı plastik kapaklı ağır plastik veya metal kaplarda saklamak.
Farelerin girebileceği yapılardaki deliklerin kapatılması.
Kalın fırçayı kesin ve çimleri kısa tutun. Ağaç yığınlarını binadan uzak tutun.
Kemirgen belirtilerini temizlerken, ölü kemirgenleri veya diğer malzemeleri kullanırken lastik veya plastik eldiven kullanın. İşiniz bittiğinde, çıkarmadan önce eldivenleri sabunlu suyla temizleyin. Eldivenleri çıkardıktan sonra ellerinizi sabunlu suyla (tekrar) yıkayın.
Gerektiğinde tuzakların ayarlanması. Kemirgenleri plastik bir torbaya koyun, torbayı kapatın ve atın.
İnsan enfeksiyonu kontamine materyalin solunması ile meydana geldiğinden, temizleme prosedürleri havadaki toz miktarını sınırlayacak şekilde yapılmalıdır. Tüm farelere ve dışkılara potansiyel olarak enfekte olmuş gibi davranın. Ağır dışkı birikimi olmayan genel temizlik faaliyetlerinde bulunan kişiler, tek kullanımlık koruyucu giysi ve eldivenler (neopren, nitril veya lateks içermeyen), lastik çizme ve tek kullanımlık N95 solunum cihazı kullanmalıdır. Kemirgen kontamine alanların ağır damlama birikimleriyle temizlenmesi için, herhangi bir aerosol ile teması önlemek için elektrikli hava temizleme (PARP) veya P100 filtreli ve göz veya yüz korumalı hava tedarikli solunum cihazlarının kullanılması gerekir.

Ölü fareler, yuvalar ve dışkılar 1:10 sodyum hipoklorit (ev tipi ağartıcı) çözeltisiyle iyice ıslatılmalıdır. Çamaşır suyu virüsü öldürür ve daha fazla bulaşma olasılığını azaltır. Kirlenen malzeme plastik bir torbaya konulmalı ve bertaraf için kapatılmalıdır. Tüm tekrar kullanılabilir respiratör yüzeylerini, eldivenleri, lastik çizmeleri ve gözlükleri ağartıcı çözeltisi ile silerek dezenfekte edin. Tüm tek kullanımlık koruyucu giysiler, eldivenler ve solunum maskeleri plastik torbalara yerleştirilmeli ve bertaraf için kapatılmalıdır. Lütfen onaylı imha yöntemleri ile ilgili olarak yerel çevre yetkililerinize başvurun.

Eldivenleri çıkardıktan sonra ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın.