Ceylanpınar TİGEM'de Hasat Zamanı / Binlerce Dekar Mısır Hasadı Yapılıyor

Türkiye'nin ve dünyanın sayılı büyük tarım işletme çiftliklerinden biri olan Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü (TİGEM) bu sene ekilen mısır tarlalarında hasada başladı. Bu yıl rekoltenin 100 bin tonun üzerine çıkması bekleniyor

Ceylanpınar TİGEM'de Hasat Zamanı / Binlerce Dekar Mısır Hasadı Yapılıyor
Ceylanpınar TİGEM'de Hasat Zamanı / Binlerce Dekar Mısır Hasadı Yapılıyor

Türkiye'nin ve dünyanın sayılı büyük tarım işletme çiftliklerinden biri olan Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü (TİGEM) bu sene ekilen mısır tarlalarında hasada başladı. Bu yıl rekoltenin 100 bin tonun üzerine çıkması bekleniyor.

Yaklaşık 103 bin dekar alanda mısır ekilen, yüzde 90’ı modern sulama sitemi center pivot (çember sulama) robotik sulama sistemleri ile, yüzde 10’u ise yağmurlama sulama sistemi ile sulanan Ceylanpınar Tarım İşletmesinde mısır hasadı başladı.

 

Biçilen Mısırlar İkinci Ürün

Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdür Yardımcısı Muhammet Altıparmak, Haziran ayında yapılan buğday ve mercimek hasadının ardından, bir kısmı ekim makineleri ile bir kısmı ise azaltılmış toprak işlemesi ile ekilen ikinci ürün olan mısırın hasadına başlandığını kaydetti. Kasım ayının ilk haftasında 22 biçerdöver, 16 kamyon ve 50 personel ile hasadın sürdüğünü anlatan Altıparmak, yaş mısırda dekar başı yaklaşık bin 200 - bin 300 kilogram rekolte olduğunu söyledi. Altıparmak, yüzde 13'lük rutubet oranında kurutulan mısırda center pivot sistemiyle yetiştirilen kısımda dekar başına bin 100 kilogram, yarı sabit sulama sisteminin bulunduğu bölgede ise dekar başına 900 kilogram verim alındığını ifade etti. Müdür Yardımcısı Altıparmak, araziden yaş olarak gelen dane mısırın, mısır kurutma tesislerinde nemi yüzde 13’e düşürülerek silolarda depolandığını da kaydetti.

 

Hasat Yaklaşık 40 Gün Sürecek

Sertifikalı hububat tohum üretiminin yanında hayvancılıkta yem ihtiyacını karşılamak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için ikinci ürün dane mısır üretimi yapıldığını ifade eden Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdür Yardımcısı Muhammet Altıparmak, hava şartlarının uygun olması durumunda mısır hasadının yaklaşık 40 gün süreceğini de sözlerine ekledi. Altıparmak yapılan hasattan yaklaşık 100 bin ton dane mısır almayı hedeflediklerini, alınacak mısırın 25 bin tonunun hayvancılıkta yem olarak kullanılacağını, kalan 75 bin tonunun ise Ticaret Borsası aracılığı ile satışa sunulacağını kaydetti. Altıparmak, mısır hasadının yapıldığı arazilere ise bu süreçte buğday ve mercimek ekimi yaptıklarını ifade etti.


Şanlıurfa Tarım Haberleri


Harran Ovasında Buğday Ekimi Başladı►

Türkiye'nin önemli hububat üretim merkezlerinden biri olan Şanlıurfa'da bu sene geçen seneye göre biraz daha kurak geçmesi Buğday ve benzeri hububatın ekimi işleri de biraz daha erkene alındı. Özellikle GAP suları ile sulanan Harran Ovasında ekilişler başladı.


Üst Üste Aynı Ürünü Eken Çiftçiye Önemli Uyarı►

Pamuk üretiminde Türkiye'ye en büyük kaynak sağlayan Şanlıurfa Pamuk üreticilerine önemli uyarılarda bulunuldu. 3 Yıl üst üste aynı ürünü eken çiftçiye destek verilmeyeceği açıklandı.


Şanlıurfalı Çiftçiler Bütçe Yapmayı Öğrenecek►

Gönüllü eğitmenler tarafından verilecek olan “Paramı Yönetebiliyorum” eğitimi Şanlıurfa Şehrinde gerçekleşecek..


Eylül Ayı Zam Şampiyonları Sarımsak, Kabak ve Salatalık Oldu►

Aylık olarak istatistiği tutulan hane halkı giderlerinin verilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı istatistiklerini açıkladı. Buna göre hane halkı tüketim harcamalı kalemlerinden en çok zam alan Sarımsak olurken Kabak ikinci sırayı Salatalık ise üçüncü sırayı alarak en çok zamlanan sebzelerden oldu.