Cep Telefonunu Yenileyeceklere Kötü Haber: Cep Telefonu ÖTV Oranları Arttırıldı

Son yapılan düzenlemeye göre vergisiz fiyatı 640 TL ve altı olan telefonların ÖTV oranı %, 640 TL ile 1500 TL arasındaki telefonlardan @, 1500 TL üzerindeki telefonlardan ise P vergi alınacak.

Cep Telefonunu Yenileyeceklere Kötü Haber: Cep Telefonu ÖTV Oranları Arttırıldı

Özel Tüketim Vergisi oranlarında düzenlemeye giden hükümet cep telefonu, tütün mamülleri ve hurda teşviki konularında bir takım düzenlemeler yaptı, cep telefonu ve tütün mamüllerinin ÖTV oranları yükseltildi.

Düzenlemeden Önce Tüm Telefonlarda ÖTV Oranı %25'ti

Tütün ürünleri ve cep telefonlarında özel tüketim vergisi oranları ile hurda teşviki uygulanacak araçların bedelleri yeniden belirlendi. 
Cep telefonlarına yönelik yapılan ÖTV düzenlemesi ile matrahı 640 lirayı aşmayan cep telefonlarından yüzde 25, 640 lira ile 1500 lira arasındaki cep telefonlarından yüzde 40, 1500 lira üzerindeki cep telefonlarından ise yüzde 50 vergi alınacak.

Tüm telefonlarda ÖTV oranı yüzde 25 olarak uygulanıyordu.

 

Tütün Mamüllerinde Maktu Vergi Tutarlarında Düzenlemeye Gidildi 

Sigara ve enfiyede (toz halinde tütün) vergi oranları yüzde 67 olarak sabit kaldı. Puroda yüzde 40 olan vergi oranı yüzde 67'ye yükseltildi. Sigara ve enfiyede sıfır, puroda ise 0,3244 olan asgari maktu vergi tutarları 0.2679 olarak belirlendi. Tütün ürünleri ile puronun maktu vergi oranları ise eşitlendi. 

 

Tütün Mamülleri ve Cep Telefonu Aksine Hurda Teşvikinde Vergi İndirimi

Hurda teşvikinde yapılan değişiklikle, vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlara 10 bin lira, 70 bin ile 120 bin lira arasında olanlara 8 bin lira, 120 bin lirayı aşan araçlarda ise 3 bin lira özel tüketim vergisi indirimi sağlanacak.