Büyükşehirlerin Kaybedilişinin Faturası Bakanlara mı? Kesilecek

31 Mart yerel seçimlerde oy oranını büyük ölçüde muhafaza eden ancak Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde başkanlığı CHP'ye kaptıran AKP'de kulislerde dolaşan bilgilere göre başarısızlığın faturası Bakanlara kesileceği yönünde

Büyükşehirlerin Kaybedilişinin Faturası Bakanlara mı? Kesilecek
Ekrem Pakdemirli, Süleyman Soylu, Berat Albayrak

31 Mart yerel seçimlerde oy oranını büyük ölçüde muhafaza eden ancak Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde başkanlığı CHP'ye kaptıran AKP'de kulislerde dolaşan bilgilere göre başarısızlığın faturası Bakanlara kesileceği yönünde. Başta çok sert ve ayrıştırıcı bir uslup ile seçmenin itici bulduğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve halkın nazarında damat olmaktan başka hiç bir meziyeti olmayan Berat Albayrak ile seçim sürecinde yine uslup tartışmalarının odağındaki isim bakan Pakdemirli, ilk kabine revizyonunda saf dışı bırakılacak isimler olarak göze çarpıyor.

 

AKP, seçim döneminde bakanların performans çalışmasını çıkararak, oluşan oy kaybında bakanların etkisini ölçtü. Performans çizelgesinde Ekonomi ve Tarım Bakanı performansta dipte yer aldı.

 

En Çok Tepki Çeken Bakan Soylu Oldu

 

En çok tepki çeken ve kayıp yaşattıran bakanın ise seçim sürecinde kullandığı kutuplaştırıcı üslupla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğu belirtiliyor.

Yerel seçimlerin ardından siyasi partiler seçimin faturasını çıkarmaya başladı. Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul, Ankara başta olmak üzere birçok büyükşehri kaybeden iktidar partisi AKP de, yaşanan mağlubiyetin temel faktörlerini belirlemeye başladı.

İlk hamleyi kabine üzerinde yapmaya hazırlanan AKP’de, bakanların performans çalışması çıkarıldı. Yaptırılan çalışmada çarpıcı sonuçlar çıkarken, bakanların performanslarına göre not verildi. Performans çalışmasında iki bakan kriterlere göre dipte yer aldı. 

 

Atanmış Bakanlar Halka Ulaşmada Ciddi Sıkıntı Yaşadı


Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ardından başlayan “atama bakan” tartışması AKP’nin yaptığı performans çalışmasına da yansıdı. Meclis dışından atanan bakanların toplumda ters etkiye neden olduğu belirtilen performans çalışmasında, atanan bakanların vatandaşa ulaşmakta zorluk çektiği kaydedildi. Bürokrat ve siyaset dışı atanan bakanların parti içinde de tepkiye neden olduğuna dikkat çekilirken, milletvekillerin ve teşkilatın bakanlara ulaşamadığı vurgulandı.

 

Vatandaş Seçmediği Bakanın Söylemlerinden Etkilenmedi


Meclis dışından atanan bakanların seçim performansı meydanlara göre de ele alınırken, bakanların tanınırlık sıkıntısı çektiği belirtildi. Meydanlarda bakanların konuşmalarının vatandaşta herhangi bir etki oluşturmadığı da kaydedildi.  Bakanların siyasi deneyiminin de az olduğunun altı çizilen performans çizelgesinde, yaşanan olayların ardından bakanların olayları yönetemediği ve bunun oy kaybına neden olduğuna dikkat çekildi. 

 

Performans Çalışmasında Ekonomi, Tarım ve İçişleri Bakanları Sınıfta Kaldı


Performans çalışmasında Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli dipte yer aldı. İki bakanın da gittikleri yerlerde oy kaybına neden olduğu belirtilirken, süreci yürütmede iki bakanın başarısız performans sergilediği kaydedildi. Özellikle bunda ekonomi ve tarımda yaşanan sıkıntıların etkili olduğu ifade edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ekonomi Bakanı Ruhsan Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un performans çalışmasında sınıfta kaldığı belirtildi. Vatandaş tarafından en çok tepki çeken bakan ise seçim sürecinde kullandığı kutuplaştırıcı üslupla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu.