Bu Kafayla Urfa'da Turist Falan Tutamazsınız ve Getiremezsiniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılı Göbeklitepe yılı ilan edildi. Ancak 2019 yılına girdiğimizden bu yana söz konusu Göbeklitepe'yi bırakın tanıtmayı, kötü imaj vermek için yöneticiler arasında yarış var gibi.

Bu Kafayla Urfa'da Turist Falan Tutamazsınız ve Getiremezsiniz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılı Göbeklitepe yılı ilan edildi.  Ancak 2019 yılına girdiğimizden bu yana söz konusu Göbeklitepe'yi bırakın tanıtmayı, kötü imaj vermek için yöneticiler arasında yarış var gibi.

Geçtiğimiz hafta Göbeklitepe maratonu koşusu yapıldı. Söz konusu maratona katılarak görüntü ve kayıt almak notlarını dünya ile paylaşmak adına başvuran yerel bir çok basın mensubu il Kültür ve Turizm Müdürünün engeliyle karşılaştı.

Şanlıurfa basınının men edildiği Göbeklitepe maratonu biteli 13 gün olmuşken, maratonda yaşanan skandallar hala etkisini gösteriyor.

Şanlıurfa İl Kültür Müdürlüğü’nün imzasını taşıyan skandallardan biri Göbeklite Maratonuna basın mensuplarının alınmaması olurken, ikinci skandal ise makarna ikramı oldu.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Göbeklitepe koşusu öncesi Şanlıurfa İl Kültür Müdürlüğü tarafından Göbeklitepe ören yerine gelen sporculara ve misafirlere Urfa kültürünü tanıtmak adına ikramda bulunuldu. 

Urfa yemek kültürü denince ilk akla gelen Çiğ Köfte, Lahmacun, Ciğer Kebabı vb... Urfa ile özdeşleşmiş ancak son dönemlerde özellikle çevre iller tarafından tek tek patentler ve coğrafi işaretler ile Urfa'nın elinden alınan değereler yerine bizim kültürümüzle pek alakalı olmayan bir ikramda bulunulması ayrıca tepki çeken bir nokta oldu.

Urfa İl Kültür Müdürü Aydın Aslan 12 bin yıllık tarihinde Urfa kültürüyle özdeşleşen Göbeklitepe’de misafirlere makarna ikram ederek, hem Urfa kültürüne hem Göbeklitepe’ye hem de bir çok ilin sahip çıkmak istediği Çiğ Köfte, Lahmacun, Ciğer Kebabı ve benzeri değerlerimizin sahipsiz ve savunmasız olduklarını bir kez daha göstermiş oldu.

İl kültür müdürü Aydın Aslan bununla da kalmayıp 2019 Göbeklitepe yılında etkinliklerin tanıtımını yapacak basın mensuplarını etkinlik alanına almayarak ikinci bir skandala imza attı. 

 

Yerel Basın Mensupları Sert Tepki Gösterdi

Konu ile ilgili duruma tepki gösteren ulusal ve özellikle yerel basın mensupları şu açıklamalarda bulundu;
Ulusal haber ajasında görevli olan bir basın mensubu arkadaşımız, “Şanlıurfa İl Kültür Müdürlüğüne maraton öncesi çekim yapmak için dilekçe verdik. Verdiğimiz dilekçeye birçok bahane buldular ve kabul etmediler. Maraton çekimi içib verdiğimiz dilekçenin kabul edilmemesine bahane olarak da dilekçede hangi gün çekim yapacağımızı belirtmemek oldu. bizler de siz ne zaman çekim yapın derseniz o zaman yaparız dedik bu defa da muhabir arkadaşların kimlik kartlarının fotokopileri istendi. Velhasıl çekime izin vermemek için uzattıkça uzattılar. Özellikle turizm haftasında şehrimizin tanıtılması için altın fırsat olan Göbeklitepe Maratonu basına kapalı gerçekleşti. Bunun amacı nedir açıklasınlar?” ifadelerine yer verirken,

 

Amacımız Göbeklitepe'nin Tanıtımına Katkı Sunmaktı

Başka bir basın mensubu arkadaşımız ise şu ifadeleri kullandı, “Yazık gerçekten çok yazık Dünya, Türkiye Göbeklitepe’yi konuşurken bizler tarihin sıfır noktasına kadar gelip buradaki etkinlileri dünyaya aktaracaktık, Amacımız Göbeklitepe'nin Tanıtımına Katkı Sunmaktı! Ama maalesef Urfa İl Kültür Müdürünün hangi akla hizmet bilmiyoruz özel emri ve isteğiyle biz basın mensuplarını Göbeklitepe kapısından içeri aldırmayıp geri göndermesi Urfa’ya Türkiye’ye ve Göbeklitepe’ye en büyük ihanettir.  

Cumhurbaşkanımız 2019 yılını Göbeklitepe yılı ilan ederken böyle basiretsiz yöneticileri unutmuş olmalı.