Birecik'te Fırat'a Giden Yola Düşen Kayalar Büyük Tehlike Oluşturuyor

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Fırat nehri köprüsüne gden yolun geçtiği dağlık alanda aşırı yağışların sebep olduğu küçük çaplı heyelan sebebi ile kopan kayalar yola düştü yolda ve çevrede olay anında kimsenin olmaması büyük bir faciayı önledi

Birecik'te Fırat'a Giden Yola Düşen Kayalar Büyük Tehlike Oluşturuyor
Birecik'te Fırat'a Giden Yola Düşen Kayalar Büyük Tehlike Oluşturuyor

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde Fırat nehri köprüsüne gden yolun geçtiği dağlık alanda aşırı yağışların sebep olduğu küçük çaplı heyelan sebebi ile kopan kayalar yola düştü yolda ve çevrede olay anında kimsenin olmaması büyük bir faciayı önledi.

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde dev kayaların yağış nedeniyle yerinden koparak yola düştüğü dağ tehlike saçmaya devam ediyor.

Belediye yetkilileri, sorunu gidermek için çalışma başlatırken, vatandaşların zarar görmemesi için de önlemlerini arttırdı. 

Edinilen bilgiye göre olay önceki gece saat 21.30 sıralarında Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde yaşandı.

Aşırı yağışlar nedeniyle dağdan kopan dev kaya parçası araçların ve insanların yoğun olarak kullandığı Fırat Nehrinin kıyısındaki baraj yoluna düştü.

Gün içinde insanların gezdiği ve kafelerin de bulunduğu alana düşen dev kaya parçalara ayrılarak yolu trafiğe kapattı.

Düşen kaya nedeniyle bölgede bulunan bir kafe hasar gördü.

Gece saatleri olması nedeniyle olayın yaşandığı yerde kimsenin olmaması büyük bir facianın yaşanmasına engel oldu.

 

Dağ tehlike saçmaya devam ediyor

Olay yerine giden polis ve zabıta ekipleri yol kenarındaki araçları kaldırdıktan sonra kaya parçaları iş makinesi tarafından kaldırıldı.

Dağdan yeni kayaların kopma ihtimaline karşı belediye yetkilileri önlem aldı.

Tek şeritten trafik akışının devam ettiği yolda tehlikenin halen devam ettiği ve yeni kayaların düşebileceği belirtildi.

Bu Sene En Çok Yağış Düştüğü Yıl Oldu

Meteoroloji verilerine göre Bölgenin kış mevsimi yağış ortalaması 414.6 mm, mevsim normali 242.6 mm ve geçen yıl kış mevsimi yağış ortalaması 206.7 mm’dir. Yağışlarda mevsim normaline göre %70.9, geçen yıla göre %100’den fazla artma gerçekleşti. Bölge 1981 yılından bu yana son 38 yılın en yüksek kış yağışını aldı.

Geçtiğimiz yıl ciddi oranda kuraklık yaşanan Şanlıurfa'da bir çok çiftçi ürünleri susuzluktan dolayı kurudu ve çiftçi büyük zarar gördü. 

Bu sene Meteoroloji verilerine göre 1981 yılından bu yana en çok yağış düştüğü yıl oldu. 

Bu yağışlar ile birlikte tabii olarak bazı olumsuzluklar da yaşanabiliyor. 

Aşırı yağış ve heyelanlar konusunda oldukça tecrübeli olan Karadeniz bölgesine nazaran daha az yağış alması ve toprak yapısı bozkır olan bölgemizde hem vatandaş hemde devlet kurumları söz konusu yağışlar konusunda çok tedbirsiz bir görüntü çizdi.