Bakan koca Açıkladı, Koronavirüs Vaka Sayısında Şanlıurfa İlk 4'te

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs salgını ile ilgili son verileri paylaştı, Bakan Koca, vaka sayılarının en yüksek ve en düşük olan 5 ili sıraladı. Açıklanan illeri içinde İstanbul başı çekerken Ankara ve Gaziantep'ten sonra dördüncü sırada Şanlıurfa var.

Bakan koca Açıkladı, Koronavirüs Vaka Sayısında Şanlıurfa İlk 4'te
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs salgını ile ilgili son verileri paylaştı, Bakan Koca, vaka sayılarının en yüksek ve en düşük olan 5 ili sıraladı. Açıklanan illeri içinde İstanbul başı çekerken Ankara ve Gaziantep'ten sonra dördüncü sırada Şanlıurfa var.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Twitter hesabından paylaştığı tabloya göre; son 24 saatte 43 bin 404 test yapıldı, 931 kişide daha koronavirüs tespit edildi. Virüs nedeniyle 17 kişi hayatını kaybederken, 992 kişi de iyileşti. Dünkü verilerle toplam test sayısı 4 milyon 316 bin 781, toplam vaka sayısı 220 bin 572, toplam vefat sayısı 5 bin 508, toplam yoğun bakım hasta sayısı 1243, solunum cihazına bağlı toplam hasta sayısı 385, toplam iyileşen hasta sayısı 203 bin 2 oldu.

Son Dönemlerde Vaka Sayısı En Çoc ve En Az Olan İller

Bakan Koca, bugünkü verilere ilişkin, "Son üç gündür ortalama günlük vaka sayısı en yüksek beş ilimiz: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa, Bursa. En düşük 5 ilimiz: Artvin, Bilecik, Tunceli, Edirne, Bayburt. Tunceli, Nevşehir, Kastamonu, Artvin ve Aksaray'daysa şu an pnömonili hastamız yok" değerlendirmesinde bulundu.

Salgının başladığı ilk dönemlerde adeta hiç vakaya ratlanmayan Şanlıurfa'da kısıtlamaların kaldırılarak seyahat serbestisi başladığı 1 Haziran'dan sonra ilk olarak Viranşehir ve Siverek ilçelerinde şehir dışından gelen vatandaşların beraberinde getirdiği virüs ile vaka sayılarında tehlikeli bir tırmanış yaşanmış ardından söz konusu ilçelerde vaka sayılarında düşüş görülmesi ile birlikte bu defa da vakalar şehir merkezinde yoğunlaştı. Özellikle Kentin metropol ilçeleri Karaköprü ve Haliliye'de her gün rekor düzeyde vaka sayısı gelirken vatandaşlar tedbirlerin gevşetilmesi ve özellikle adı geçen ilçelerin yapısı itibarı ile yüksek katlı binalardan oluşması nedeni ile gerek asansör ve gerek binaların ortak kullanım alanlarından kaynaklı vaka sayılarında kontrolsüz artış meydana geldiğini belirtiyor.

Şanlıurfa İçin Ek Tebir Gelecek mi?

Türkiye genelinde Koronavirüs vaka sayılarında gözle görülür bir düşüş kaydedilirken Şanlıurfa özelinde her gün vaka sayılarında meydana gelen artışlar endişeleri de arttırıyor. Urfalı siyasilerin sık sık dile getirdiği kurallara riayet etme konusunda eksik kalan Şanlıurfa halkına uyarılar da gelmeye devam ediyor. AKP Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan sosyal medya hesabından bir açıklama yayımlayarak bu durumun böyle devam etmesi halinde yeni tedbirlerin alınabileceği belirtildi. Vekil Özcan'ın sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında Özcan, “Covid-19 süresindeki sağlığımız için alınan tedbirlerin yeniden uygulanmaması için bu 3 kurala herkesin riayet etmesini rica ediyorum. Eğer günlük vaka artışı devam ederse daha katı kurallar gelebilir. Bu virüs illetinden tamamen kurtulmamızın yolu kurallara uymaktan geçiyor. Sizlerin burnu kanasa bizleri derinden üzer. Lütfen zorunlu olmadıkça keyfi olarak dışarıda olmayalım. Temas etmeyelim, maske, mesafe ve temizlik kuralına uyalım. İlimizde özelinde etkin bir çalışma sergileyen Pandemi Kurulu’nun açıklamalarına riayet edelim.”ifadelerini kullanmıştı. 

Şimdi herkesin merak ettiği konu Özcan'ın mesajından sonra da düşüş olmadı düşüş olamamsından kaynaklı yeni tedbirler alınacak mı?