AYM'nin Hak İhlali Kararı Sonrası Sırrı Süreyya Önder'e Tahliye

Anayasa Mahkemesinin verdiği hak ihlali sonrası İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi yapılan başvuruyu değerlendirerek HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında beraat kararı verdi.

AYM'nin Hak İhlali Kararı Sonrası Sırrı Süreyya Önder'e Tahliye
HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder

Anayasa Mahkemesinin verdiği hak ihlali sonrası İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi yapılan başvuruyu değerlendirerek HDP eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında beraat kararı verdi.

Anayasa Mahkemesi, 6 Aralık 2018 tarihinde cezaevine giren eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermişti. Eski HDP milletvekili Önder'in avukatı Arzu Eylem Kayaoğlu bir kaç saat önce yaptığı açıklamada, "İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi kararına uyarak tahliye kararı verdi. Birkaç saat sonra tahliye bekliyoruz" demişti. 2018'in Aralık ayında 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Önder, tahliye edilecek.

 

AYM'nin Hak İhlali Gerekçesi

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun oy birliğiyle aldığı kararın gerekçesi, internet sitesinden duyuruldu. Gerekçede, başvurucunun, terör örgütü PKK'nın neden olduğu ve uzun süredir devam eden terör olaylarının sona erdirilmesi amacıyla başlatılan ve demokratik açılım olarak adlandırılan süreçte aktif rol üstlendiği, süreçte yer alan HDP heyetinin sözcülüğünü yaptığı hatırlatıldı.

Başvurucunun, "güvenlik güçleri ile çatışmaya giren örgüt üyelerini övdüğü, terör örgütünü yücelttiği, çatışmalara doğrudan katılan güvenlik gücü mensuplarına karşı özellikle bir nefret aşıladığı veya şiddete başvurmayı cesaretlendirdiği" şeklinde değerlendirmelerin yapılmadığına işaret edilen gerekçede, özetle şu ifadeler yer aldı:

"Hangi dil ve üslup kullanılırsa kullanılsın başvuruya konu konuşmada nihai olarak o tarihlerde çözüm sürecinin başarılı bir şekilde yürütülmesi ve sona erdirilmesi talebinin baskın olduğu değerlendirilmiştir. Dolayısıyla başvurucunun konuşmasının bir terör örgütünün siyasi veya sosyal etkinliğini artırmak, sesinin kitlelere duyurulmasını sağlamak, örgütün başa çıkılması imkansız bir güç olduğu ve amacına ulaşabileceği kanaatini toplum üzerinde oluşturmak, halkın örgüte sempatisini artırmak ve giderek aktif desteğini sağlamak amacıyla yapıldığı kabul edilmemiştir. Başvurucunun ifade özgürlüğüne yapılan müdahalenin demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır."

 

Demirtaş'ta Tahliye Edilecek mi?

Yüksek mahkemenin bu kararı sonrası yerel mahkemenin Önder'in avukatlarının başvurusunu değerlendirerek tahliye kararı vermesi sonucu tüm gözler aynı doğrultuda karar verilen HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tahliyesine döndü. Mahkemenin Demirtaş hakkında nasıl bir karar vereceği merak konusu oldu.