Avrupa Parlamentosu AB Vatandaşı Olmayanlar İçin Biyometrik Veritabanı Oluşturuyor

Avrupa Parlamentosu, bölgenin parçalanmış kolluk kuvvetleri ve içişleri veritabanlarını, 350 milyon AB ve AB vatandaşı olmayanlar hakkında biyometrik bilgileri içeren merkezi bir veri tabanına entegre edecek iki tedbiri onayladı.

Avrupa Parlamentosu AB Vatandaşı Olmayanlar İçin Biyometrik Veritabanı Oluşturuyor

Avrupa Parlamentosu, bölgenin parçalanmış kolluk kuvvetleri ve içişleri veritabanlarını, 350 milyon AB ve AB vatandaşı olmayanlar hakkında biyometrik bilgileri içeren merkezi bir veri tabanına entegre edecek iki tedbiri onayladı.

Geçtiğimiz hafta iki oyla yeni sistemin Ortak Kimlik Deposu'ndaki kurulmasını onayladı. Birincisi, 511-123 onaylı vize ve sınırlarla ilgili sistemleri dokuz çekimserle birleştirmekti. Diğeri, 510-130 onaylı ve ayrıca dokuz kürtajla, yasaları uygulayan, adli, göç ve iltica bilgisine sahip sistemleri birleştirmekti.

Oyların ardından, Avrupa Parlamentosu, yeni önlemlerin AB güvenliği, sınır ve göç yönetimi için kullanılan bilgi sistemlerini birlikte çalışabilir hale getireceğini açıklayan bir bildiri yayınladı. Verilerin sistemler arasında paylaşılmasını sağlamak, çeşitli AB güvenlik ve sınır kontrol bilgi sistemlerine daha sistematik ve daha hızlı erişim sağlayarak, sınır muhafızları, göçmen memurları, polis memurları ve adli makamların görevlerini kolaylaştıracaktır.


Oluşturulacak Mega Veri Tabanı Neleri Getiriyor?

Her sistemi ayrı ayrı aramak yerine, yetkililerin eşzamanlı arama yapmasını sağlayan bir Avrupa arama portalı;
Çapraz eşleme parmak izi ve çeşitli sistemlerden yüz görüntüleri için paylaşılan bir biyometrik eşleştirme hizmeti;
Daha güvenilir bir tanımlama için doğum tarihleri ​​ve pasaport numaraları gibi biyografik bilgiler sağlayan ortak bir kimlik deposu; ve
Bir kişinin farklı veritabanlarında birden fazla kimlik altında kayıtlı olup olmadığını tespit etmek için bir çoklu kimlik dedektörü.
Avrupa Parlamentosu, vatandaşlara "temel hakları ve verilere erişimi korumak için uygun önlemlerin alınacağına" dair güvence verdi, ancak bu güvencelerin ayrıntıları açıklanmadı.

Los Angeles’taki Greenberg Glusker’ın avukatı Timothy Toohey, “Hükümetin veriye ve veritabanına verdiği güvenlik önlemlerine güvenmemiz bekleniyor” dedi .

TechNewsWorld'e yaptığı açıklamada, "Korumalar yapılacak, ancak bu veritabanlarını oluşturmanın arkasındaki ulusal güvenlik kaygıları, bu güvenlik önlemlerinin ne olduğu konusunda şeffaflık eksikliği olacağı anlamına geliyor." Dedi.

 

Veri Güvenliği Sağlamak Mümkün mü?

CIR'in dışarıdan sızması mümkün olmasa da, birçok güvenlik uzmanının muhtemel bulamayacağı bir durum olsa da, içerdekilerin bile tehlikeye atmasına neden olabilir.

Minneapolis'te bir hukuk firması olan Dorsey Dorsey & Whitney ile ortak olan Robert E. Cattanach, “Edward Snowden bir kerelik değildi” dedi .

"Bu bilgiye erişen insanlar, derinden sıkıntı duyacaklar ve kötüye kullanım potansiyelini göstermek için bir şeyler yapacaklar" dedi. “Bunun güvenli kalacağını düşünmek saflık olur.”

Ayrıca, bir zamanlar CIR'deki veri yetkisine sahip olan kolluk kuvvetlerinin onu sonuna kadar kullanmayacağına inanmak da saflık olabilir.

Cattanach, "Emniyet güçleri eğer bu veriler mevcutsa veri kullanımı konusunda herhangi bir kısıtlama kullanmayacak," dedi. “Verileri olan istilacı şeyler yapmayacağımızı iddia ediyoruz, ancak veriler varsa kullanılacak.”


Bazı yönlerden, CIR'ı oluşturan önlem, verilerin kötüye kullanılmasına davet etmektedir. Örneğin, Avrupa Veri Koruma Denetmeni, CIR'yi destekleyen yeni bilgi çerçevesi hakkında bir görüşe göre, yasa dışı uygulama veri sistemlerine erişmek için "makul gerekçelere" ilişkin hükümlerin yasadan çıkarıldığını belirtti.

“Makul gerekçelere sahip olma zorunluluğu, kanun uygulayıcı makamların yasa dışı uygulama sistemlerine erişimlerinin temel bir önkoşuldur” dedi. “Bu gerçekten de muhtemel 'balık avlama gezilerine' karşı temel bir korumadır.”

AB'nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği ve "Unutulma Hakkı" mahkeme kararında yer alan mahremiyet konusundaki sert duruşları göz önüne alındığında, mahremiyetten korunma potansiyeli ile CIR'ın oluşturulmasının uygunsuz olduğu görülmektedir.

Öyle değil, New York City hukuk firması BakerHostetler'in gizlilik ve siber güvenlik ortağı Melinda McLellan yaptığı açıklamada, "AB yasaları, veri işlemeyle ilgili kısıtlamalar ve ulusal güvenlik ve kamu güvenliği için veri koruma yükümlülükleri konusundaki istisnaları her zaman kabul etmiştir" dedi.

GSYİH’nın 2. maddesi, kişisel suçların "yetkili makamlarca" cezai suçların önlenmesi, soruşturulması, tespit edilmesi veya kovuşturulması veya tehditlere karşı koruma ve tehditlerin önlenmesi dahil olmak üzere cezaların icrası amacıyla kullanılmadığını belirtir."dedi.

“Biyometrik bilgilerin kolluk amaçlı kullanılması, teknolojik açıdan kapsamlı bir genişlemeyi temsil edebilir, ancak yasal olarak AB ulusal güvenlik için bu tür kişisel veri işlemlerine her zaman izin vermiştir” dedi.

 

Merkezi Bir Veri Tabanı Risk Oluşturur mu?

CIR hakkında bir başka endişe de misyonun sürünmesidir.

Toohey, tüm AB ülkelerinin CIR'e erişmesine izin verecek, ancak devletlerin hepsinin sivil haklara saygı duyma konusunda titiz olmadığını belirtti.

ABD’de "Bu veritabanı siyasi düşmanların gözetimi için kullanılabilir" dedi "ya da Nixon döneminde gördüğümüz türden medeni hak ihlallerine neden oldu"

Avrupa Veri Koruma Denetçisi Giovanni Buttarelli, misyon sürünmesi hakkında da kırmızı bir bayrak kaldırdı.

"Merkezi bir veritabanı - merkezi olmayan veritabanlarının aksine - dolaylı olarak kötüye kullanım riskini artırıyor ve sistemi daha önce amaçlanan amaçların ötesinde kullanmak için arzuları daha kolay yönlendiriyor" dedi.

CIR'in arkasındaki güçler devasa veri tabanını mevcut veri ve biyometriyi birleştirerek basit bir şekilde satarken, CIR bundan çok daha fazla, adalet, sivil özgürlükler ve hesap verebilirlik araştırmalarını destekleyen ve kar amacı gütmeyen bir grup olan Statewatch'in yöneticisi Tony Bunyan'ı korudu ve açıklık.

“11 Eylül 2001'den bu yana net bir ders alınmışsa, bu işlev sürünme oyunun adıdır” dedi.

"1970'lerin sonlarından itibaren, teknolojik devrimin her yeni aşaması, yeni bir şey olmadığı gerekçesiyle haklı çıktı, kolluk kuvvetleri ve sınır kontrol kurumlarının yapmaları gereken bilgiye ulaşmaları için hayatı kolaylaştırıyor. daha verimli bir iş, "dedi Bunyan. “Oysa gerçek şu ki, her aşamada güvenlik talepleri özgürlükleri ve hakları kümülatif olarak düşürdüğü için veritabanlarının müdahalesiz hale gelmesi.”