Araç Sahiplerini Üzecek Haber / Benzin ve Mazota Yine Zam Geldi

Sektör yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzerek benzin ve mazota zam geldi. Zamlı fiyatın bu gece yarısından itibaren yürürlüğe konulacağı belirtildi.

Araç Sahiplerini Üzecek Haber / Benzin ve Mazota Yine Zam Geldi

Sektör yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzerek benzin ve mazota zam geldi. Zamlı fiyatın bu gece  yarısından itibaren yürürlüğe konulacağı belirtildi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) yapılan açıklamaya göre, benzine 13, motorine ise 8 kuruş zam geldi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak fiyat artışı pompaya yansıyacak.

Zam Sonrası Fiyatlar Nasıl Olacak

Zammın ardından İstanbul'da 5,49 olan benzinin litresi 5,62 liraya yükselecek. Benzinin litresi Ankara'da 5,65 liradan 5,78 liraya, İzmir'de ise 5,67 liradan 5,80 liraya çıkacak.İstanbul'da 5,32 liraya satılan motorinin litresi 5,40 liraya çıkacak. Motorinin litresi Ankara'da 5,36 liradan 5,44 liraya, İzmir'de ise 5,44 liradan 5,52 liraya yükselecek.

Petrolün Hesaplanması Nasıl Yapılıyor

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.