Apple Şirket Değeri 1 Trilyon Doların Altına Düşmesine Engel Olamadı

Apple geçen yıl Ağustos ayında 1 trilyon dolarlık değerlemeyi geçti, ancak daha sonra, özellikle dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin'de en yeni iphone'larına olan zayıf talebin ortaya çıkmasıyla karında büyük düşüş yaşandı.

Apple Şirket Değeri 1 Trilyon Doların Altına Düşmesine Engel Olamadı

Apple geçen yıl Ağustos ayında trilyon dolarlık değerlemeyi geçti, ancak daha sonra, özellikle dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin'de en yeni iphone'larına olan zayıf talebin ortaya çıkmasıyla karında büyük düşüş yaşandı.

Şirketin hisseleri, üç aylık rapor öncesinde Salı günü $210'te kapandıktan sonra erken işlemlerde $ 200.67 civarında işlem görüyordu ve 4.6 milyar hisseye dayanan şirketi yaklaşık $970 milyar değerinde değerlendiriyordu.

Bu, Microsoft'un yarışta piyasa değerine göre dünyanın en büyük şirketi olmasını sağlıyor, çünkü Apple hisselerinin sayısı, kendi hisselerini geri alarak yatırımcılara milyarlarca kar getirdiğinden istikrarlı bir şekilde düştü.

Karşılaştırma için, şirketin Ocak ayında yaptığı son düzenleyici dosyalama, Aralık ayı sonunda 4.715 milyardan fazla hisse senedi bulunduğunu gösterdi.

Apple, satın alımlarının geçen yıl 70 milyar dolardan fazla veya araştırma ve geliştirme konusundaki kendi harcamalarının yaklaşık beş katı olduğunu söyledi.

Apple'ın araştırma bütçesi hala dünyanın en büyüklerinden biri olmaya devam ediyor; Wall Street destekçilerinin çoğu, iPhone'un son on yılda olduğu kadar popüler olmayabileceği riskine işaret ediyor.

Şimdilik, iPhone satışları ikinci çeyrekte tekrar düşerken, şirketin hizmetleri geliri Wall Street beklentilerini yendi ve iyimser bir üçüncü çeyreği tahmin etti.

En az altı aracı kurum, fiyat hedeflerini stokta artırdı ve jefferies, hedefini 50 ila 210 dolara yükselterek en agresif hamleyi yaptı.

Morgan Stanley analistleri,” Apple, negatif yatırımcı duygularının bir zeminine karşı hisse senetlerinin daha da yükselmesini sağlayan temiz bir Mart çeyreği ve yükseliş Haziran çeyreği görünümünü bildirdi " dedi.

Analistler, Apple cut fiyatları, cihaz finansman programını yükseltti ve Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki gelişmiş ticaret diyalog yararlanmıştır Çin'de iPhone talebi iyiye gittiğini söyledi.

Canaccord Genuity analistleri,” olgun bir akıllı telefon Pazarı ile, Apple'ın premium katmanlı pazarın güçlü payını kilitlediğine ve üst düzey akıllı telefon satışlarına hakim olmaya ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca akıllı telefon karlarının büyük çoğunluğunu yakalamaya devam edeceğine inanıyoruz " dedi.