Altın Tarihi Zirveye Biraz Daha Yaklaştı

Ekonomik göstergeler belirsizlik gösterdiğinde güvenli liman olarak görülen altın dünün rdından bugün de yükselişini sürdürdü, Hem TL'nin değer kaybetmesi hemde ONS/USD paritesinde tarihi rejorlara doğru ilerlemesi altın fiyatlarının da günden güne yükselmesini sağlıyor, ONS/USD 1980 yılında 2 bin 200 dolara kadar çıkmış ve ardından kademeli olarak 400 Dolara kadar inmiş ardından 2011'de bin 920 dolara çıkmıştı,ONS/USD şu anda bin 860'ta

Altın Tarihi Zirveye Biraz Daha Yaklaştı
Altın Tarihi Zirveye Biraz Daha Yaklaştı

Ekonomik göstergeler belirsizlik gösterdiğinde güvenli liman olarak görülen altın dünün rdından bugün de yükselişini sürdürdü, Hem TL'nin değer kaybetmesi hemde ONS/USD  paritesinde tarihi rejorlara doğru ilerlemesi altın fiyatlarının da günden güne yükselmesini sağlıyor, ONS/USD 1980 yılında 2 bin 200 dolara kadar çıkmış ve ardından kademeli olarak 400 Dolara kadar inmiş ardından  2011'de bin 920 dolara çıkmıştı,ONS/USD şu anda bin 860'ta

Dün günü 405 liradan kapatan altın yükselişini sürdürüyor. Güne rekorla başlayan altının gram fiyatı 410 liranın üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Gram altın saat 09.20 itibarıyla 409,5 liradan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda çeyrek altın 672 liradan, cumhuriyet altını ise 2.737 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise 1860 dolar seviyesinde bulunuyor. Analistler, küresel merkez bankalarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının finansal etkilerini azaltmak için genişleyici para politikası tutumlarına devam etmelerinin altının ons fiyatını desteklemeye devam ettiğini söyledi.

TL'nin değer kaybından kaynaklanan yükselişleri de hesaba katıldığında altın TL karşısında tarihi rekorları bir bir aşarak zirvede yerini korurken ONS/USD paritesinde ise henüz tüm tarihlerin rekoruna ulaşılmış değil. ONS/USD paritesi en yüksek seviyesi 1980 yılında 2 bin 200 Dolar ile tüm zamanların rekorlarını kıran altın o günden sonra kademe kademe düşüş yaşayarak 400 dolara kadar gerileyerek tarihin en dip noktasını gördükten sonra tekrar kademe kademe yükselerek 2009 yılındaki ekonomik buhran ve devam eden ekonomik belirsizlikler sonrası tekrar yükselişe geçen ONS/USD paritesi 2011 yılında bin 900 Dolar olan zirveyi test ettikten sonra tekrar düşüş yaşayarak bugünlere kadar bir daha söz konusu zirveleri yakalayamadı. 

Piyasa uzmanlarının ONS/USD yorumlamasına göre piyasalardaki parasal genişleme devam ettikçe altın fiyatlarında bir düşüş beklenmediği ancak Covid-19 salgını kontrol altına alınıp piyasaların rayına oturması ile birlikte altındaki yükselişin önce duraksaması ardından kademeli olarak düşüşü söz konusu olabilir.