AKP 31 Mart'ın Faturasını İl Başkanına Kesti / İl Başkanı İstifa Ettirildi

31 Mart seçimleri sonrası AKP Kocaeli İl Başkanı Abdullah Eryarsoy genel merkezin talimatı ile istifa ettirildi

AKP 31 Mart'ın Faturasını İl Başkanına Kesti / İl Başkanı İstifa Ettirildi

AKP Kocaeli İl Başkanı Abdullah Eryarsoy genel merkezin talebi ile başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı. 31 Mart seçimlerinden ve 13 AKP'li belediyenin bulunduğu Kocaeli'de merkez ilçe İzmit'i CHP'nin kazanmasından bahseden Eryarsoy açıklamasında şu ifadeleri

kullandı; “İzmit’i kaybedilmesi ile 13- 0 olan ilçelerde durum İzmit’in kaybedilmesi ile 12’ye düştü. İl Başkanı Şemsettin Ceyhan'ın aday olması ile boşalan il başkanlığı koltuğuna Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ataması ile görevlendirildim. Görev yaptığım süreç içinde hiç aday olmadım ve teşkilat bünyesinde kalmayı tercih ettim. İki seçimi teşkilatımız ile geçirdik. Son dönemlerde yapılan en muhteşem mitingleri yapıp oylarımızı arttırdık.

 

Seçimin Kaybedilmesi Sorumluluğu Benim


İzmit Belediye Meclisi'nde çoğunluğu kazanmamıza rağmen Belediye Başkalığını kazanamadık. Viktor Hugo'nun dediği gibi, kimse senin dalgalarla mücadelene bakmaz. Önemli olan Gemiyi karaya çıkarıp çıkarmadığına bakar. İzmit Belediyesi'ndeki başarısızlık benimdir.

İstifa talebimi Genel Merkeze ilettim ve kabul edildi. Bu gün itibari ile istifa ettim. Milletimiz için gece gündüz çalıştım ve alışmaya devam edeceğim. Şahsım adına başarılı ve şerefli bir dönemi geride bıraktım. Tüm Kocaelili hemşehrilerimden helallik istiyorum.”

 

Tek Belediye Alan CHP İl Başkanını Koltuğundan Etti


2014’de yapılan yerel seçimlerde AKP’nin Kocaeli adayı İbrahim Karaosmanoğlu yüzde 50.6 ile başkan seçilmişti. 12 İlçede de AKP’nin adayları ipi göğüsleyerek belediye başkanı olmuştu. 2019 yerel seçimlerinde de AKP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın yüzde 55.57 oy olarak başkan seçildi. 12 ilçenin 11’inde ise AKP’nin adayları belediye başkanı seçildi. Kocaeli’nin İzmit ilçesinde ise CHP Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet AKP’nin elinden İzmit’i alarak koltuğa oturdu.