Akciğerlerinizi Temizlemenin Doğal Yolları

Akciğer temizleme teknikleri sigara içen insanlara, hava kirliliğine düzenli olarak maruz kalan insanlara ve astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve kistik fibroz gibi solunum sistemini etkileyen kronik rahatsızlıklara sahip olabilir.

Akciğerlerinizi Temizlemenin Doğal Yolları

Hava kirliliğinde solunum, sigara dumanı ve diğer toksinler akciğerlere zarar verebilir ve hatta sağlık koşullarına neden olabilir. Akciğerlerin sağlığını korumak, vücudun geri kalanını sağlıklı tutmak için esastır.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, hava kirliliğine maruz kalmak her yıl 4,2 milyon ölüme neden oluyor . Sigara içmek, Amerika Birleşik Devletleri'nde her beş kişiden birinin ölüm nedenidir .

Bu yazıda, insanların ciğerlerini temizlemek için kullanabilecekleri yöntemlerden bazılarını tartışıyoruz.

 

Ciğerlerini temizlemek mümkün mü?

 

Akciğer sağlığı, bir kişinin genel sağlığı için hayati öneme sahiptir. Akciğerler, örneğin biri sigarayı bıraktığında, kirletici maddelere maruz kalmaları durduğunda kendilerini iyileştirmeye başlayacak kendi kendini temizleyen organlardır.

Akciğerler sigara dumanı gibi kirlenmeye maruz kaldıktan sonra, bir kişinin göğsünde dolgun, sıkışık veya iltihaplı hissedebilirsiniz. Mukus, bu ağırlık hissine katkıda bulunan mikropları ve patojenleri yakalamak için akciğerlerde toplanır.

İnsanlar göğüs tıkanıklığını ve diğer rahatsızlık belirtilerini hafifletmek için mukus ve tahriş edici akciğerlerini temizlemeye yardımcı olmak için özel teknikler kullanabilirler.

Bu yöntemlerden bazıları ayrıca solunum yollarını açabilir, akciğer kapasitesini artırabilir ve akciğerlerde kirlilik ve dumanın etkilerini azaltmaya yardımcı olabilecek iltihabı azaltabilir.

 

Akciğerleri temizlemenin yolları


Aşağıda, solunum egzersizlerine ve aşırı mukusun akciğerlerden alınmasına ve nefes almanın iyileştirilmesine yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişikliklerine bakıyoruz.

 

1. Buhar tedavisi

 

Buhar tedavisi veya buhar soluma, hava yollarını açmak ve akciğerlerin mukus boşalmasına yardımcı olmak için su buharı solumayı içerir.

Akciğer rahatsızlığı olan kişiler soğuk veya kuru havada semptomlarının kötüleştiğini görebilirler. Bu iklim solunum yollarındaki mukoza zarını kurutabilir ve kan akışını kısıtlayabilir.

Bunun tersine, buhar, havaya sıcaklık ve nem ekler, bu da solunumu iyileştirir ve solunum yolları ve akciğerlerin içindeki mukusun gevşemesine yardımcı olur. Su buharını solumak anında rahatlama sağlayabilir ve insanların daha kolay nefes almasına yardımcı olabilir.

Nefes almayı zorlaştıran bir akciğer rahatsızlığı olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan 16 erkekten oluşan küçük bir çalışma , buhar maskesi tedavisinin, kalp hızı ve solunum oranlarının, buhar dışı maske tedavisinden önemli ölçüde daha düşük olmasına yol açtığını buldu.

Bununla birlikte, katılımcılar solunum fonksiyonlarında kalıcı gelişmeler bildirmemişlerdir.

Bu terapi etkili bir geçici çözüm olabilir, ancak araştırmacıların buhar tedavisinin akciğer sağlığına faydalarını tam olarak anlamadan önce daha fazla araştırma yapması gerekiyor.

 

2. Kontrollü öksürük

Öksürük, vücudun sümükte yakaladığı toksinleri doğal olarak dışarı çıkarmasıdır. Kontrollü öksürük, ciğerlerdeki aşırı sümüğü gevşeterek, hava yollarına gönderir.

Doktorlar, KOAH'lı kişilerin akciğerlerini temizlemelerine yardımcı olmak için bu egzersizi yapmasını önermektedir.

İnsanlar ciğerlerini aşırı sümüklerini temizlemek için aşağıdaki adımları izleyebilir:

 • omuzları gevşemiş bir sandalyeye oturun ve her iki ayağınızı da düz tutun
 • kolları mideye katlayın
 • yavaş yavaş burun içinden nefes 
 • öne doğru eğilirken yavaşça nefes verin, kolları mideye doğru itin
 • Ağzınızı hafifçe açık tutarken, nefes verirken 2 veya 3 kez öksürün
 • yavaş yavaş burun içinden nefes
 • dinlen ve gerektiği kadar tekrarla

 

3. Akciğerlerden mukus boşaltın


Postural drenaj, yerçekimini akciğerlerden mukustan arındırmak için kullanmak üzere farklı pozisyonlarda yatmayı içerir. Bu uygulama nefes almayı iyileştirebilir ve akciğer enfeksiyonlarının tedavisine veya önlenmesine yardımcı olabilir.

Postural drenaj teknikleri pozisyona göre değişiklik gösterir:

1 - Yerde

 • Yerde ya da bir yatakta uzanın.
 • Göğsün kalçalardan daha alçak olmasını sağlamak için kalçaların altına yastık yerleştirin.
 • Yavaşça burun içinden nefes alın ve ağzınızdan nefes verin. Her bir nefes, 1: 2 nefes denilen nefesin iki katı sürmelidir.
 • Birkaç dakika devam edin.

 

2. senin tarafında

 • Bir tarafa uzanın, kafasını bir kol veya yastığa yaslayın.
 • Yastıklar kalçaların altına yerleştirin.
 • 1: 2 solunum düzenini uygulayın.
 • Birkaç dakika devam edin.
 • Diğer tarafta tekrar edin.

3. karnına

 • Yere yastık yığını yerleştirin.
 • Mide yastığın üzerine uzanın. Kalçaları göğsün üstünde tutmayı unutma.
 • Destek için kafaların altındaki kolları katlayın.
 • 1: 2 solunum düzenini uygulayın.
 • Birkaç dakika devam edin.

 

4. Egzersiz

Düzenli egzersiz, insanların fiziksel ve zihinsel sağlığını iyileştirebilir ve felç ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok sağlık koşul riskini azaltır .

Egzersiz kasları daha fazla çalışmaya zorlar, bu da vücudun nefes alma hızını arttırır ve bu da kaslara daha fazla oksijen sağlar. Aynı zamanda dolaşımı arttırır, vücudun egzersiz yaparken ürettiği fazla karbondioksiti uzaklaştırmada daha verimli olmasını sağlar.

Vücut, düzenli egzersiz taleplerini karşılamak için adapte olmaya başlayacaktır. Kaslar oksijeni daha verimli kullanmayı ve daha az karbondioksit üretmeyi öğreneceklerdir.

Egzersiz, kronik akciğer rahatsızlığı olan insanlar için daha zor olsa da, bu kişiler düzenli egzersizden de yararlanabilir. KOAH, kistik fibroz veya astımı olan kişiler, yeni bir egzersiz programına başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmalıdır.

 

5. Yeşil çay


Yeşil çay , akciğerlerdeki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek birçok antioksidan içerir . Bu bileşikler, akciğer dokusunu dumanın solunmasının zararlı etkilerinden bile koruyabilir.

Bir yeni bir çalışmada Kore'de 1000'den fazla yetişkinleri kapsayan günde yeşil çay en az 2 bardak içti insanlar hiç içti olanlar daha iyi akciğer fonksiyonu olmadığını bildirdi.

 

6. Anti-inflamatuar gıdalar

 

Hava yollarının iltihaplanması solunumu zorlaştırabilir ve göğsün ağır ve sıkışık hissetmesine neden olabilir. Anti-enflamatuar yiyecekleri yemek, bu semptomları hafifletmek için enflamasyonu azaltabilir.

Enflamasyonla mücadeleye yardımcı olan yiyecekler şunlardır:

 • Zerdeçal
 • yapraklı yeşillik
 • kirazlar
 • yaban mersini
 • zeytin
 • ceviz
 • Fasulyeler
 • mercimek

 

7. Göğüs vurmalı


Vurmalı, fazla sümüğü akciğerlerden uzaklaştırmanın etkili bir yoludur. Bir sağlık uzmanı veya solunum terapisti, akciğerlerde sıkışmış mukustan kurtulmak için göğüs duvarına ritmik olarak dokunmak için götürülmüş bir el kullanacaktır.

Göğüs perküsyonunun ve postural drenajın birleştirilmesi, aşırı mukusun hava yollarının temizlenmesine yardımcı olabilir.

 

Sonuç


Sigara dumanından veya ciğerlere giren hava kirliliğinden kaynaklanan toksinler tüm vücudu etkileyebilir. Bu toksinler nihayetinde mukus içerisinde sıkışıp kalırlar.

İyi solunum sağlığı, vücudun sümüğü akciğerlerden ve solunum yollarından etkili bir şekilde uzaklaştırıp çıkarmamasına bağlıdır.

Akciğerlerine zarar veren insanlar, sistemlerinden sümük temizleyen diğerlerinden daha zor zamanlar geçirebilirler. KOAH, astım ve kistik fibroz gibi kronik durumlar, ciğerleri tıkayabilen aşırı mukus üretimine veya alışılmadık derecede kalın mukoza neden olur.

Postural drenaj, göğüs perküsyonu ve solunum egzersizleri dahil olmak üzere akciğer temizleme teknikleri, akciğer ve solunum yollarındaki mukusun yerinden edilmesine yardımcı olabilir. Buhar tedavisi, tıkanıklık veya kronik solunum rahatsızlığı olan insanlara geçici bir rahatlama sağlayabilir.

Düzenli olarak egzersiz yapmak, yeşil çay içmek ve antienflamatuar yiyecekler yemek, akciğer sağlığını iyileştirebilecek ve sağlık koşulları riskini azaltabilecek yaşam tarzı değişiklikleridir.