Akçakale Sınır Hattının Güneyine ABD İle Ortak Kara Devriyesi Başladı

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütünün elinde bulunan bölgelere oluşturması beklenen Güvenli Bölge çalışmaları kapsamında Akçakale sınırının güney hattına ABD ile ortak devriye başladı. İlk ortak devriye 9 eylül günü 3 saat sürmüştü.

Akçakale Sınır Hattının Güneyine ABD İle Ortak Kara Devriyesi Başladı

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütünün elinde bulunan bölgelere oluşturması beklenen Güvenli Bölge çalışmaları kapsamında akçakale sınırının güney hattına ABD ile ortak devriye başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat'ın doğusunda oluşturmak istediği Güvenli Bölge için ikinci müşterek kara devriyesi bu sabah başladı. Türkiye'ye ait zırhlı araçlar, beton bloklarda açılan kapıdan geçerek Suriye sınırına ilerlerken, burada ABD zırhlı araçlarıyla bir araya geldi. Komandoların bulunduğu Türk zırhlı araçları, ABD'nin zırhlı araçlarıyla birlikte Suriye'nin Telabyad kentinin doğusunda Rasulayn'a kadar uzanan bölgede devriye görevi yapacak. Devriyenin yaklaşık 3 saat sürmesi bekleniyor. 
Türkiye ile ABD'nin zırhlı araçlarla ilk kara devriyesi 8 Eylül Pazar günü yapılmış ve yaklaşık 3 saat sürmüştü. 

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Suriye’nin kuzeyinde, Fırat’ın doğusunda Güvenli Bölge tesisi faaliyetleri kapsamında; TSK ve ABD personeli, kara araçları ve İHA’ların iştirakiyle ikinci müşterek kara devriyesine Akçakale güneyinde, Suriye tarafında başladı." denildi.