ABD'nin YSK Yorumu; Diğer Müttefikler Gibi Bizde Bu Olağandışı Kararı Not Ediyoruz

Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanlığından Yapılan Açıklamada "Özgür ve adil seçimlerle meşru sonuçlarının kabul edilmesi, demokrasilerin temelidir" ifadelerini kullandı.

ABD'nin YSK Yorumu; Diğer Müttefikler Gibi Bizde Bu Olağandışı Kararı Not Ediyoruz

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, İstanbul'daki yerel seçimlerin iptaline ve 23 Haziran'da tekrarlanmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Özgür ve adil seçimlerle meşru sonuçlarının kabul edilmesi, demokrasilerin temelidir" ifadelerini kullandı.

Açıklamada, "Türkiye Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin sonuçlarını teyit ettikten sonra seçimlerin yenilenmesini kararlaştırmıştır. Türkiye'nin diğer müttefikleri gibi biz de bu olağandışı kararı not ediyoruz." denildi.


"Türkiye'nin uzun ve gurur duyulacak demokrasi geleneği var" diyen ABD Dışişleri Bakanlığı "Türk makamlarını bu seçimleri yasalar çerçevesinde, AGİT taahhütlerine, NATO müttefiki konumuna ve Avrupa Birliği'ne üye olma talebine uygun bir biçimde yürütmeye çağırıyoruz." ifadelerine yer verdi.

 

Dış İşleri Bakanlığının ABD'ye Cevabı

Dışişleri Bakanlığı Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi kararını eleştiren açıkmasına tepki gösterdi.

Bakanlık 'YSK'nın kararına herkesin saygı göstermesi gerektiğini' kaydetti.

Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy "Seçimleri yönetme ve denetleme yetkisini Anayasamızdan alan ve üyeleri yüksek yargı organları mensupları arasından seçilen Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir." dedi.