ABD, İran Arasında Tehlikeli Gerginlik / Milyar Dolarlık Filo Bir Füzeyle Yok Olur

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ortadoğu'da tam hakimiyet peşinde, bölge ülkelerini dizayn etme noktasında İran'a yönelik uyguladığı ambargolar sonuç vermeyince ABD ordusunun en büyük Filosu olan USS Abraham Linkoln Savaş gemilerini bölgeye gönderdi, İran'ın cevabı gecikmedi

ABD, İran Arasında Tehlikeli Gerginlik / Milyar Dolarlık Filo Bir Füzeyle Yok Olur

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ortadoğu'da tam hakimiyet peşinde, bölge ülkelerini dizayn etme noktasında İran'a yönelik uyguladığı ambargolar sonuç vermeyince ABD ordusunun en büyük Filosu olan USS Abraham Linkoln Savaş gemilerini bölgeye gönderdi, İran'ın cevabı gecikmedi.

 

Uçan Kale Lakaplı B52 Ağır Bombardıman Uçakları Katar'a Konuşlandırıldı

ABD’nin İran’dan gelen belirsiz bir tehdidi gerekçe göstererek Ortadoğu’ya gönderdiği B-52 savaş uçakları dün Katar’daki ABD üssü El Udeid’e iniş yaptı.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından Katar’a gönderilen uçakların görüntüleri sosyal medyada paylaşılırken, uçakların bir kısmının Güneydoğu Asya’da açıklanmayan lokasyonlara iniş yaptığı ifade edildi.

ABD yönetimi, geçen hafta pazar günü İran’dan saldırı düzenleneceği yönündeki istihbarat nedeniyle uçak gemisi USS Abraham Lincoln ve bombardıman görev gücünün bölgeye sevkedildiğini duyurmuştu.

 

İran Tehditlere tehditle Cevap Verdi; Milyarlaca Dolarlık Filo Bir Füzeyle Yok Edilebilir

ABD’nin bölgeye gönderdiği savaş uçağıyla ilgili konuşan İranlı din adamı Ayetullah Tabatabay-Nejad “Milyarlarca dolarlık filo bir füze ile yok olabilir” ifadesini kullandı.

İran, ABD’nin uçak gemisi ve bombardıman uçaklarını bölgeye gönderme kararını duyurmasından hemen sonra bunun psikolojik savaşın bir parçası olduğunu açıklamıştı.

USS Abraham Lincoln, önceki gün Süveyş Kanalı’nı geçerek Körfez’e doğru yol almaya başladı.

ABD Dışişleri Bakanı salı günü Berlin ziyaretini aniden iptal ederek Bağdat’a gitmiş, perşembe günü ise ‘Washington’a gitmek zorunda olduğu’ için Grönland ziyaretini iptal etmişti.

ABD basını, Pompeo’nun ziyaret iptallerinin İran’a yönelik strateji ile alakalı olduğunu yazmıştı.

Pompeo, 12-13 Mayıs’ta ise Rusya’da temaslarda bulunacak.

 

İran Yönetimi; Washington Yönetimi İle Her Hangi Bir Görüşme Yapmayacağız

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani, Tahran’ın ABD ile görüşmelerde bulunmayacağını ve Washington’ın kendilerine karşı askeri eylem başlatmaya cesaret edemeyeceğini belirtti.

Tesnim ajansına konuşan Cevani, İran’ın ABD’ye güvenmediğini belirtirken “Trump’ın ekibi geçen yıl İran’da karışıklık çıkacağını İran’ın da baskı altında müzakereye boyun eğeceğini sanıyordu ancak böyle olmadı” ifadesini kullandı.

 

Trump; Görüşelim Anlaşabiliriz

ABD başkanı Donald Trump Tahran yönetimine yönelik bir çağrıda bulunarak "Anlaşabiliriz, aslında sizden istediğimiz çok şey değil, sadece nükleer silah üretmeyin ve bulundurmayın yeterli" şeklinde açıklamalarda bulundu.