7 Yaşındaki Çocuğun Küçücük Ağzından Tam 526 Tane Diş Çıkarıldı.

Hindistan'da bir çocuk , 3 yaşından beridir ağzında bir şişlik ile beraber bir ağrı hissediyordu. Tedavileri reddeden çocuk , 4 yıl sonra şişliklerin artması ve tahammül edilebilir boyutları aşması dolayısı ile Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Profesörü P. Senthilnathan'a götürüldü. Yapılan röntgen ve tomografi sonrası ağzından tam 526 tane diş çıkarıldı.

7 Yaşındaki Çocuğun Küçücük Ağzından Tam 526 Tane Diş Çıkarıldı.

Hindistan'da diş cerrahları 'bileşik kompozit ondontome' olarak bilinen nadir bir durum yaşayan çocuğu röntgen çektiler. Durum çok vahimdi.

Çocuğun 4 yıldan beridir ağzında şişlik olan bölgede dişler çıkmaya başlıyordu. Ağrıları ve şişlikleri de cabasıydı. 

Yapılan tahliller ve incelemeler sonrası cerrahi ameliyat geçirilen çocuk , ağzından 526 tane diş çıkarıldı.

Hintli çocuk, üç yaşından beri sağ alt çenesinde ağrılı bir şişlik yaşıyor ancak tedaviyi reddediyordu. Dört yıl sonra, çocuğun ebeveynleri röntgen ve tomografi çektirmek için Chennai şehrindeki Saveetha Diş Koleji ve Hastanesine geldi. Yapılan taramalar sonunda ufak çocuğun ağzında yüzlerce irili ufaklı diş olduğu görüldü.
Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Profesörü P. Senthilnathan yaptığı açıklamada, "Genel anestezi uyguladıktan sonra çeneyi açtık ve içinde bir kese gördük. Yaklaşık 200 gram ağırlığındaki kese, dikkatlice çıkarıldı ve kesenin içinde 526 küçük, orta ve büyük boy diş bulundu" dedi. 

Hastane çocuğun iyileştiğini ve 5 saatlik bir ameliyattan 3 gün sonra kendine geldiğini açıkladı.
Çocuğun ağzından çıkarılan dişlerin bir kısmı çok küçük parçacıklardı ancak yine de diş özellikleri taşıyordu ve hepsi bir araya gelince çocuğun dişlerinin oluşmasını engelledi. Bu yüzden 16 yaşına gelince implanta ihtiyacı olacak. 

Nadir görülen durumun nedeninin genetik olduğu düşünülmekle birlikte kimse nedenini tam olarak bilmiyor. 2014'te, Mumbai'de bir gencin ağzından 232 diş çıkarılmıştı.