65 Yıllık Akraba Özlemi Gözyaşları İçinde Son Buldu

Muş’un Bulanık ilçesindeki evinden 65 yıl önce giden Rukiye Çelik, yıllar sonra Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yeğeniyle buluşma sevincini yaşadı.

65 Yıllık Akraba Özlemi Gözyaşları İçinde Son Buldu
65 Yıllık Akraba Özlemi Gözyaşları İçinde Son Buldu

Muş’un Bulanık ilçesinden 65 yıl önce Suriye uyruklu bir kişi ile evlenmek için Suriye'ye giden, oradan da eşinin vefat etmesinin ardından Türkiye'ye gelen Rukiye Çelik (85), Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde evlenip buraya yerleşti. Yıllar sonra Rukiye Çelik'in akrabalarıyla 65 yıllık buluşma hasreti yapılan girişimlerin ardından son buldu.

Halaları Rukiye Çelik'i bulduklarından ötürü çok mutlu olduklarını belirten Cemal Çelik, “Halam 65 yıldan beri kayıptı. Halam birisiyle evlenmek için kaçmış, o günden bu yana bizimkilerin aramalarına rağmen herhangi bir izine rastlamamışlar. Halamın kaçtığı tarihte daha doğmamıştım. Benim bu konuyla ilgili bir bilgim yoktu ama ben 20-21 yaşlarında bana Rukiye adında bir halamız var ama kayıp olduğunu söylediler. Onu kaçıran kocası da büyük yanlışlık yaptı. Demediler bizler izimizi kayıp ettik. Seneler sonra biz kalkıp dönelim yıllar geçmiş bizleri af ederler deyip de gelmediler. Bizler yeni duyduk ki kaçtıktan sonra Suriye'ye kaçmışlar, oradan da Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ve son olarak da Viranşehir ilçesine yerleşmiştir. Bu bilgileri de sağ olsun halamın kocasının akrabası olan İsmail Karagöz, araştırarak, adresimizi bulmuş ve durumu bize bildirdi. Daha sonra bizler de harekete geçerek Elhamdülillah halamızı bulduk. Çok sevindik. 65 yıl sonra halamızı bulduk. Çok mutluyuz. Anlatılmaz ayrı bir duygu.” ifadelerini kullandı.

"65 yıl sonra ilk kez bir akrabamı görmekteyim"

Akrabalarına kavuşmasından ötürü mutluluğu yüzüne yansıyan Rukiye Çelik, 65 yıllık hasretine karşı ağıt yakıp gözyaşı döktü.

65 yılın ardından akrabalarına kavuşmanın sevincini yaşadığını vurgulayan Çelik, "Ben evi terk ederken Cemal daha dünyaya gelmemişti. Ama 65 yıl sonra ilk kez bir akrabamı görmekteyim. Şu an akrabalarımdan hiç kimseyi tanımıyorum. Benim 5 tane çocuğum var, 2 erkek 3 kız hepsi evlenmişler. Çocuklarımdan kimisi Avrupa'da, kimisi de değişik illere yerleşmişler. Tekrar yalnızım. Şu anda kocamın akrabalarında kalıyorum. Çok sıkıntı çektim. Kimsesizliği benim gibi kimse bilmez. Allah kimsesizlerin yardımcısı olsun." dedi.

"Mutlu bir anı yaşıyoruz"

Rukiye Nine’nin akrabalarına kavuşmasına yardımcı olan ilçenin Hürriyet Mahallesinin Muhtarı Necmi Açmak ise şunları söyledi:

“Bugün mutlu bir anı yaşıyoruz. 65 yıl sonra Rukiye teyzeyi akrabasına kavuşturduk. Rukiye teyze 65 yıldır Muş Bulanık bölgesinden ayrılmış ve ardından Suriye'ye daha sonra Türkiye'ye yerleşmiş. Uzun bir hikâye yaşamıştır. Teyzemizle Viranşehir ilçemizin Hürriyet Mahallesinde tanıştık. Ona güzel bir torun olduk. Sağ olsun dostumuz İsmail Karagüz’ün girişimleriyle teyzenin yakınlarını İstanbul'da tespit ettik. Onlarla iletişim kurduk. Yıllar sonra onları Viranşehir ilçemize getirerek, teyzemizi aağabeyinin oğlu Cemal Çelik beyle ile kavuşturduk. Bu hayırda emeği geçen herkese teşekkür ederim."