31 Mart Yerel Seçimlerinde Şanlıurfa İçin Kazanan Kim Oldu?

Şanlıurfa sürprizler ile 31 mart 2019 yerel seçimlerinide atlattı, Şaibeli veya şaibesiz bir şekilde 1 aylık yoğun tempolu çalışmalar ve reklamların sonucunda kimler Şanlıurfa'da kazandı? kimler kaybetti?

31 Mart Yerel Seçimlerinde Şanlıurfa İçin Kazanan Kim Oldu?


Şanlıurfa sürprizler ile 31 mart 2019 yerel seçimlerinide atlattı, Şaibeli veya şaibesiz bir şekilde 1 aylık yoğun tempolu çalışmalar ve reklamların sonucunda kimler Şanlıurfa'da kazandı? kimler kaybetti?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinde Neler Oldu?


Şanlıurfa büyükşehir belediyesinde seçim öncesindeki nabız Sabahattin Cevheri'nin %60 oy oranı ile kazanmaktan taraftı çok iyi çalışmalar yürütmüştü Şanlıurfalılar ile iletişim kurarak vatandaştan oy istedi, Şanlıurfa halkına kendini anlatmaya çalıştı.

Çok iyi giderken seçim çalışmalarının son düzlüğünde Ak Parti eski milletvekili ile bölgede yerel yayın yapan bir tv kanalının  misafirhanesinde karşılaşmıştı, şaka ile söylenen bir kaç söz Sabahattin Cevherinin azda olsa oy oranını kaybettirdi.
Ayrıca Sabahattin Cevheri tüm mekanizmayı merkezi kontrol altında tutmak için tasarlamıştı, Kırsalda gelen oyların güvenliği Saadet Partisi tarafından sağlanamadı.

Zeynel Abidin Beyazgül pasif bir siyaset çalışması ile çok kolay bir şekilde büyükşehir belediyesini kazandı, Karşısındaki en güçlü rakip Sabahattin Cevheriydi, diğer rakipler Hasan Erçelebi ve Rahime karakeçili çok düşük oy aldı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Seçimin Kazananı

31 Mart Şanlıurfa Büyükşehir Seçim Sonuçları

SABAHATTİN CEVHERİ: OY: 301.361 %36.33 
ZEYNEL ABİDİN BEYAZGÜL    OY: 503.677 %60.72
HASAN ERÇELEBİ    OY: 7.605    %0.92
RAHİME KARAKEÇİLİ    6.046    %0.73
MUSTAFA ATACA    3.413    %0.41
HALİL ÇALIŞKAN    2.696    %0.33
OSMAN YILDIRIM    2.229    %0.27
ÖMER FARUK YAPICIER    1.638    %0.20
DİĞER    868    %0.10 

31 Mart Karaköprü Seçimlerinde Neler Oldu?


Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde seçim sürecinde oldukça aktif çalışan Essum Saatçi Aslan elinden geldiğince bölgedeki tüm vatandaşlar ile iletişim kurarak bölgenin teveccühünü kazanmaya çalıştı.

Ancak Karaköprü ilçesinde beklenildiği kadar karşılığı olmadı, Reklama oldukça fazla yatırım yapan Essum Saatçi Aslan için reklamda bir yere kadar götürebildi, Seçim süresi boyunca Hdp'lilerin oyunun üzerine pek bir oy gelmedi.

Geçtiğimiz seçimlerde hdp ile saadet partisinin aldığı oy oranında ancak oy alabildi, Saadet partisi Karaköprü ilçesinde farklı bir aday göstererek daha başarılı sonuçlar alabilirdi.

Karaköprü Seçim Sonuçları

31 Mart Yerel Seçimlerinde Karaköprü'de Hangi Parti Ne Kadar Oy Aldı? 

METİN BAYDİLLİ    OY: 50.790    %56.67 
ESSUM ASLAN    OY: 35.802    %39.95
YUNUS ÇOBAN    OY: 1.360    %1.52
MAHMUT HAMİT KÜÇÜKOĞLU    663    %0.74
SERHAT ERDEM    429    %0.48
AYLAGÜL TANDOĞAN    290    %0.32
ALİ ÇETİN    283    %0.32

 

31 Mart Haliliye Seçimlerinde Neler Oldu?

Haliliye ilçesi, AKP kurulduğu günden bu yana istikararını hiç bozmamış ve devamlı olarak iktidarı desteklemiş. 

İlçe olduktan sonra da bu istikrar bozulmamış gerek genel seçimde gerek halk oylamasında gerekse de yerel seçimlerde her zaman aynı duruşu sergilemiş ve devamlı olarak iktidar partisine yüzdelik dilimi olarak yüzde yetmişler civarından düşürmeyerek adeta iktidarın kalesi olduğunu ispata çalışan bir muhit olarak bilinir.

Bu ilçede İktidar Partisi Olan Adalet ve Kalkınma Partisi mevcut belediye başkanı ile yollarını ayırarak yeni bir isim ile yola devam etme kararı aldı.

Bu kararından dolayı oy kaybı yaşayacağı halk arasında konuşulsa da sonuç öyle olmadı ve yine en başarılı seçim sonucu ortaya çıkaran parti olmayı başardı. 

Kısacası bu ilçe de bir başarısızlık söz konusu değil ancak belli bir başarı olduğu da söylenemez. 

Çünkü, İktidarın ve paranın gücünü sonuna kadar kullanan Belediye Başkan Adayı Mehmet Canpolat ancak mevcut oyların bir kısmını muhafaza ederek galip gelebildi. Yani var olanın üzerine bir şey eklemeyi başaramadı. 

Gelelim Saadet Partisi Adayı Mustafa Hekimoğlu'na; Hekimoğu profili oldukça düzgün beyefendi duruşu ile göz kamaştıran bir kişilik olarak durdu her zaman, günümüz siyasetinin bağıran çağıran kin nefret ve öfke dilinin oldukça uzağında durarak kendi yolunu çizmenin yollarına baktı. 
Her zaman kendi yapacakları ve projelerinden bahsederek adeta beyefendi siyasetini sahaya oturttu. 

HDP ve Sabahattin Cevheri faktörü onun için artı faktörler olsa da bu faktörler sonuç itibari ile kazanmasına yetmeyerek ikinci parti olarak kalmasını sağladı. 
Sahada iktidarın terör örgütleri ile irtibatlı gibi göstermeye çalışması baskısından kurtulamayarak seçim kaybetmesi kaçınılmaz oldu.

 

31 Mart Yerel Seçimlerinde Haliliye'de Hangi Parti Ne Kadar Oy Aldı? 


AKP MEHMET CANPOLAT    OY: 104.365    %65.48
SP  MUSTAFA HEKİMOĞLU    OY: 50.007    %31.37
İP  MUSTAFA REŞAT DAĞ    OY: 2.687    %1.69
BBP EYYÜP KURTBOĞAN    OY: 843            %0.53

 

Eyyübiye Seçimlerinde Neler Oldu?

Eyyübiye 2014 seçimlerinde Saadet Partisi adayı Hasan Oğul ve AKP Adayı Mehmet Ekinci arasında geçmiş ve sözkonusu seçim yarışında çok kişinin beklentisi Hasan Oğul'dan yana olurken Mehmet Ekinci Yüzde 55 gibi net bir sonuçla seçimi kazanan taraf oldu. 


2019 Seçimlerinde yine Saadet partisi ile AKP arasında geçen yarışta tarih tekerrür etti ve yine ipi gögüsleyen AKP adayı oldu. 
Geçmiş seçimde kazanan Mehmet Ekinci halk arasında çoğu yerde yolsuzluk söylentileri ile adı anılınca partisi tarafından aday gösterilmeyip bir kenara çekildi ve yerine Mehmet Kuş aday gösterildi. 

AKP Adayı Kuş, seçimçalışmaları sürecinde oldukça aktif bir çalışma örneği sergiledi, yaklaşık iki ay gibi bir süre boyunca gece gündüz çalışan Kuş, çalışmalarının meyvesini alarak ezici bir üstünlük sergileyerek Belediye Başkanı seçildi.

Saadet'in adayı Halil Yiğit siyasi tecrübesi oldukça yüksek profili ile göz dolduran bir kişiliğe sahip olmasına rağmen beklediği ilgiyi alamayarak ikinci oldu ve seçimi kaybetti.

Yiğit, seçim sürecinde aday listelerinin açıklandığı son güne kadar ismi açıklanmadı.
Bu kimine göre partinin seçim stratejisiydi kimine göre ise Saadet Partisinin Eyyübiye adayı üzerinde birlikte hareket ettiği diğer partiler ile tam mutabakata varmamasından kaynaklı olduğu ile sürüldü. 

Sonuç olarak erken kalkan yol aldı ve farkı açtı. 

Burada aslında iki sonuç vardı birincisi Mehmet Kuş arkasına iktidarın gücü ve mevcut belediyenin gücünü alarak seçmenin yaklaşık 17 yıllık alışkanlığı olan AKP desteği ile seçim yarışına çok avantajlı başlaması. 
Saadet Partisi ve Yiğit tarafında ise işler istenildiği gibi gitmiyor ve hem teşkilattaki elsiklikler hemde partisinin geçmiş seçimlerde çok az oy oranı almasından kaynaklı bir dezavantajı vardı.
En önemli dezavantajlardan birisi de partisinin seçim yardımından hiç faydalanamıyor olması, önemli eksiklikler olarak göze çarptı 

Saadet Adayı Halil Yiğit'in en önemli avantajı ise Ciddi bir oy potansiline sahip olan HDP'nin Eyyübiye'de aday çıkarmayıp ona destek vermesiydi. 
Buna Sabahattin Cevheri'nin Büyükşehire aday olması da eklenince bir nebze de olsa AKP adayı Kuş'a karşı bir şansı olacağını düşünerek çalışmalarını o mihvalde gerçekleştirdi.

Ancak beklendiği gibi iktidarın gücü karşısında fazla varlık gösteremeyen Yiğit yaklaşık 34 bin oy alarak AKP adayı Kuş'un arkasında ikinci oldu.

31 Mart Yerel Seçimlerinde Eyyübiye'de Hangi Parti Ne Kadar Oy Aldı?

31 Mart Yerel Seçimlerinde Eyyübiye'de Hangi Parti Ne Kadar Oy Aldı?

AKP: MEHMET KUŞ         OY: 104.519    %72.95
SP:  HALİL YİĞİT              OY:  34.240    %23.90
İYİ: MURAT DEMİRKAN   OY:    2.087    %1.46