31 Mart İstanbul Seçimleri İptal Ediliyor / Seçim İptali YSK'nın Gündeminde

31 Mart seçimlerinin üzerinden 22 gün geçmesine rağmen hala tartışmalar bitmiş değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesini kazanan Ekrem İmamoğlu Mazbatasını alarak göreve başlamasının ardından AKP seçimin iptal edilip yenilenmesi için olağanüstü itirazda bulunmuştu.

31 Mart İstanbul Seçimleri İptal Ediliyor / Seçim İptali YSK'nın Gündeminde
YSK, AKP'nin İtiraz Ettiği İstanbul Seçimlerini İptal Edecek mi?

31 Mart seçimlerinin üzerinden 22 gün geçmesine rağmen hala tartışmalar bitmiş değil, İstanbul Büyükşehir Belediyesini kazanan Ekrem İmamoğlu Mazbatasını alarak göreve başlamasının ardından AKP seçimin iptal edilip yenilenmesi için olağanüstü itirazda bulunmuştu.

Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakının adayı Binali Yıldırım'ın aldığı oy oranları birbirine çok yakın olması sebebi ile seçim sonuçlarına AKP tarafından sürekli itiraz yapıldı. 

Yapılan bütün itirazları kabul edilen hükümet partisi AKP önce geçersiz oyların tamamını tekrar saydırdı, tüm itiraz süreçleri biterken Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki fark bir türlü kapanmadı. Fark kapanmayınca da AKP son kozunu oynayarak Olağanüstü İtiraz hakkını kullandı ve Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını almasını bile beklemeden üç valiz evrak ile YSK'ya Olağanüstü İtiraz için başvuru yaptı.

YSK, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi istemiyle yaptığı olağanüstü itirazını gündemine aldı. Başvurunun kurul gündemine alınmasından önce itiraz dilekçelerinin tüm kurul üyelerine dağıtıldığı, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü'nün sistem üzerinden yaptığı ön çalışmanın da tamamlandığı öğrenildi.

 

YSK Büyükçekmece Seçim Sonuçlarına Yapılan İtirazı Gündemine Aldı

31 Mart yerel seçimlerinin ardından olağan itiraz süreçleri tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) gündeminde, AK Parti ve MHP'nin yaptığı olağanüstü itirazlar ile AK Parti'nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı itiraz bulunuyor.

 

AKP, Bir Çok Konuda Üsülsüzlük Yapıldı

AK Parti'nin olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti. AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek dilekçe de sunmuştu.

 

Büyükçekmece ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtirazları Birleştirildi

AK Parti'nin YSK temsilcisi Recep Özel, Büyükçekmece seçim sonuçlarına itirazını yapmış ancak bu itirazın, içinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin itirazların da yer alması nedeniyle olağanüstü itirazla birlikte görüşülmesini istemişti. YSK de bunu kabul etmişti.

 

MHP'de Büyükşehir ve Maltepe Sonuçlarına İtiraz Etmişti

AK Parti'nin ardından Milliyetçi Hareket Partisi de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle Yüksek Seçim Kuruluna başvurmuştu.

 

Gözler Yüksek Seçim Kuruluna Çevrildi

Cumhur ittifakı İstanbul seçimlerini kaybetmesinin ardından bütün ülkenin gündemini kapatırcasına üst üste itirazlarda bulundu. 

Bu süreçte büyük baskı altında kalan Yüksek Seçim Kurulu neredeyse yapılan bütün itirazları kabul ederek gerek geçersiz oyların tekrar sayılması gerek diğer itiraz edilen noktaların tamamını tekrar gözden geçirmek sureti ile tepkilerin odak noktası haline geldi.

An itibari ile tüm gözlerin çevrildiği YSK Akparti'nin itirazını haklı bulması halinde yaklaşık 16 Milyon nüfuslu mega kentin seçimlerinin tekrar edilmesi ve mazbata verilen İmamoğlu'nun mazbatasının iptal edilmesi kazarını verecek.

Ya da itirazları red ederek İmamoğlu'nun Başkanlığını tescilleyecek.