2019 Kripto Para Litecoin Yılı Oldu Değeri Yüzde 330 Arttı

Son dönemlerde ekonomistleri ikiye bölen kimi tarafından balon olduğu ve kısa sürede tüm yatırımcıları ile birlikte patlayacağı söylenen kimi ekonomistler tarafından ise asrın buluşu olarak nitelenen kripto paralar istikrarlı biçimde yoluna devam ediyor. Coinmarketcap verilerine göre 2019 yılı içerisinde en çok değer kazanan kripto para yüzde 330 ile Litecoin oldu.

2019 Kripto Para Litecoin Yılı Oldu Değeri Yüzde 330 Arttı
2019 Kripto Para Litecoin Yılı Oldu Değeri Yüzde 330 Arttı

Son dönemlerde ekonomistleri ikiye bölen kimi tarafından balon olduğu ve kısa sürede tüm yatırımcıları ile birlikte patlayacağı söylenen kimi ekonomistler tarafından ise asrın buluşu olarak nitelenen kripto paralar istikrarlı biçimde yoluna devam ediyor.

Coinmarketcap verilerine göre 2019 yılı içerisinde en çok değer kazanan kripto para yüzde 330 ile Litecoin oldu.

 

Bu yılın en iyi performans gösteren kripto parası Litecoin, fiyatını üçe katladı.

2019'un başından beri yüzde 330'dan fazla yükselen Litecoin, Bitcoin, Ether ve XRP'de dahil olmak üzere tüm kripto paraları geride bıraktı.

Piyasa değeri 8.4 milyar dolar civarında olan Litecoin, Mosaic Research Ltd. verilerine göre en büyük yedinci dijital varlık konumunda bulunuyor.

 

Halving/Halvening Beklentisi Etkili Oldu

Litecoin'un yükselişinde, madencilerin ödüllendiriliği kripto para sayısının yüzde 50 azalması anlamına gelen “halving/halvening” beklentisi kısmen etkili oldu.

Madenciler mevcut durumda her blok için 25 yeni Litecoin alıyor. Bu sayının 6 Ağustos'ta düşmesi bekliyor. Buna göre madenciler bu tarihten itibaren her blok için 12.5 Litecoin alacak.

Halving genellikle dört yılda bir gerçekleşiyor ve tarihsel olarak halving olayına yaklaşıldığı dönemlerde dayanak varlıklarda ralli görülüyor. CoinMarketCap.com verilerine göre Litecoin, dört yıl önceki halving olayı gerçekleşmeden önceki üç ay içerisinde yaklaşık yüzde 60 değer kazanmıştı.

Bitcoin'de ise bir sonraki halving Mayıs 2020'de gerçekleşecek.