2. El Otomotiv Sektörü Yüksek Fiyatlardan Dertli

2020 yılı başından bu yana düzenli olarak fiyatları yükselen 2. el otomotiv piyasasından 2. el araç alım satımı yapan esnaf da dertli fiyatların yüksek olmasından dolayı alıcı bulmakta zorlandıkları belirtildi.

2. El Otomotiv Sektörü Yüksek Fiyatlardan Dertli
2. El Otomotiv Sektörü Yüksek Fiyatlardan Dertli

2020 Yılı başından bu yana özellikle salgın dönemine denk gelen sıfır araçların piyasaya düşmesi döneminde gümrük kapılarının kapanması ve salgından dolayı bir çok araç firmasının üretimi tamamen veya kısmen durdurması ile beraber piyasada azalan 2. el araçların fiyatında gözle görülür bir yükseliş yaşandı. 

Bu yükselişin üzerine bir de spekülatörlerin fiyatlar ile oynaması da eklenince 2. el araçların piyasası neredeyse iki katına kadar çıktı. Araç fiyatlarının bu kadar yüksek olmasından dolayı alıcı bulmakta zorlandıklarını belirten 2. el araç alım satımcıları iş yapamamaktan araçlarına alıcı bulamamaktan şikayetçi.

Fiyatlar Neden Yüksek?

Şanlıurfa'da ikinci el araç alım satım işleri yapan Ömer Faruk Alpfidan, 2. El araçların fiyatının yüksekliğini şu sözlerle açıkladı; "İkinci el araç piyasası belli bir temeli ve sınırı olmayan spekülasyona açık bir piyasa olmasından dolayı en ufak bir söylenti bile bazen 2. el araç fiyatları üzerinde etkili olabiliyor. Özellikle son bir yıl içerisinde sektör olarak çok çalkantılı bir dönem yaşadık önce yurt dışından gelecek olan ithal araçların zamanında yetişmeyeceği söylentisi üzerine yurt dışından ithal edilen araçların fiyatlarında ciddi bir oynama oldu, buradaki oynama aynı zamanda yerli 2. el araç piyasasına da yansıdı. 

vatandaşın kendi arasında yaydığı bu söylentiler üzerine araç sahipleri olduğu yerde araçlarının fiyatını yükseltmeye başladı. Bir diğer önemli konu ise devletin aldığı önlemlere rağmen piyasayı bilen bilmeyen elinde az bir sermayesi olan herkes tıpkı bir esnaf gibi araç alım satım işine girmeye başlayınca herkes aldığı aracı kar etme güdüsü ile aldığı fiyatın üzerine biraz kar koyup satmaya çalışınca da ister istemez piyasa yükseldi.

En önemli unsurlardan birisi de TL'nin diğer paralar karşısındaki değer kaybı olarak görüyoruz, özellikle yurt dışından ithal edilen araçlar döviz ile alınıyor ve döviz son yaşadığı develasyon karşısında önemli değer kayıpları yaşaması da ayrıca fiyatların yükselmesine sebep olarak göze çarpıyor.

Sıfır Araçlar Piyasaya Düştü mü? 

2. El piyasasının yüksek olmasının en önemli sebeplerinden biri olan sıfır araçların piyasaya gelmemesi yada çok geç gelmesi olduğunu belirten Alpfidan, "Yerli üretim olan araçlar yavaş yavaş piyasaya düşüyorsa da bu talep karşısında çok yetersiz, biliyorsunuz dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeni ile yerli otomotiv firmalarının bir çoğu üretimi ya durdurmış yada çok az üretim yaparak talebe karşılık vermeye çalışmıştı. Haliyle arz talebi karşılamakta eksik kalınca fiyatların yükselmesi de kaçınılmaz oldu. İthal araçlar konusuna gelince bilindiği gibi Avrupa kıtası Koronavirüs salgınından en çok etkilenen yer olmasından dolayı şimdiye kadar ithal araç girişi henüz olmadı ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Beklentimiz en kısa sürede 2020 model ithal araçların da piyasaya çıkarak özellikle ithal araç piyasasında da bir gevşeme sağlamasıdır. 

ÖTV'de İndirim Bekleniyor mu? 

Araç fiyatlarının yüksek olmasının en önemli nedenlerinden biri olarak görülen Özel Tüketim Vergisi hakkında görüşlerini aktaran Alpfidan, "Ülkemizde özellikle ÖTV konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktayız, günümüzde artık binek araçlar lüks olmatan çıkıp ihtiyaç haline gelmektedir. Bu nedenle özellikle binek araç ve elektronikte lüks sınıfı ve ihtiyaç sınıfının ayırt edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bugün milyonlar verip lüks araç almak isminden de anlaşılacağı üzere lüks sınıfına girer ancak ayağımı yerden kessin ihtiyacımı görsün diye sıradan vatandaşın dişinden tırnağından arttırdığı birikimi ile aldığı bineklerin lüks sayılarak yüksek ÖTV'ye maruz bırakılması kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. 

ÖTV indirimine gelecek olursak; yakın zamanda ÖTV'de bir iyileştirme yapılacağına dair herhangi bir emare görülmemektedir. Ancak bu konuda sayın Cumhurbaşkanımızın sektörümüzün önünü açacak hamleler yapmasını da bekliyoruz. Bu ay içerisinde ekonominin çarklarının dönmesini sağlamak adına kamu bankalarının kredi faizlerini aşağı çekmesi bir nebze sektöre canlılık getirdiyse de bu kesinlikle yetersiz, bu durumun bir ÖTV indirimi ile taçlandırılması sekötördeki tıkanıklığın önünü açacağı ve özlediğimiz eski günlere kavuşacağımıza inanıyorum" dedi.